BOĞAZ ÇAKRASI, VİSHUDDİ

Ses, İfade, İletişim, Duymak, Dinleme, Tatmin Olmak

 

1. Kendinizi ifade edebildiğinizi hissediyor musunuz?


2. İnandığınız şeylerle ilgili rahatça konuşuyor musunuz?


3. Anlaşıldığınızı hissediyor musunuz?


4. Sesinizi seviyor musunuz?


5. Kendinizi ifade etme araçlarınız var mı? (Sanatsal faaliyet, yemek yapma, bahçe işleri, hobi v.s.)


6. İyi bir dinleyici misiniz?


7. Bir sohbette konuşma-dinleme dengeniz nasıl?


DAHA ÇOK İLGİ, DAHA ÇOK ÖZEN

Boğaz Çakrasının alanı, kişinin kendini, duygularını, öz gerçeğini, değerlerini net, samimi, kendini güvende hissederek karşısındakine/yaşama ifade edebilmesidir. Ama işte hayat bizi bazen öyle bir noktaya getiriyor ki kendimizi ifade etmekten vazgeçiyoruz. Bu yol daha basit, daha kolay daha pratik geliyor. Ama yaşamın sizin sesinize, yaratıcılığınıza ihtiyacı var. Bırakın gerçek sizi görebilelim.

Boğaz Çakranız için haydi kolları sıvayalım.
21 Gün aşağıdaki önerilerimizi gündelik hayatınıza sokun, testimizi daha sonra tekrar yapın. Ne dersiniz?

Devamını Oku

BİRAZ İLGİ

Oluyor bazen böyle; “Aman kimse üzülmesin, kimse kırılmasın, tadımız şimdi kaçmasın” diye kendi gerçeğimizden uzaklaşıyoruz, söylemek istediğimiz şeyleri söylemiyoruz, kendimizi sınırlamak, maskelemek zorunda kalıyoruz. İçimize ata ata, içimiz adeta bir çöp konteynırı haline geliyor. Sonra neden boynumuz ağrıyor, sesimiz kısılıyor, ses tellerimizde sorun oluyor? Nasıl olmasın?
Gelin bu “Kimse kırılmasın” diye diye içinize attıklarınızı sevgiyle, farkındalıkla geri dönüştürelim.

21 gün aşağıdaki önerilerimizi gündelik hayatınıza sokun, testimizi daha sonra tekrar yapın. Ne dersiniz?

Devamını Oku

GÜÇLÜ VE DENGELİ

Biz susalım, siz konuşun. İletişim sizin işiniz. Kendinizi mükemmel ifade ediyorsunuz, ne bir kelime eksik, ne bir kelime fazla. Bunu nasıl yapıyorsunuz biliyor musunuz?

Bir kişinin iyi bir iletişimci olabilmesi için kendine açık olması gerekir; kendinizi iyi tanıyorsunuz, duygularınıza açıksınız. Sınırlarınız konusunda netsiniz. Yalan söylemeye ihtiyaç duymuyorsunuz. Kendinize açık olduğunuz için, çevrenizdekilere de aynı açıklıkta yaklaşıyorsunuz.

Siz aynı zamanda çok iyi bir dinleyicisiniz. Sizinle iletişimde tek taraflı laf kalabalığı yok. Sizinle iletişimde, karşılıklı diyalog var, berraklık var. Siz karşınızdakine güven veriyorsunuz ve onu duyduğunuzu hissettiriyorsunuz. Günümüzde çok değerli bir şey bu, teşekkür ederiz.

Devamını Oku