AY DÜĞÜMLERİ: KADERSEL ROTAMIZ

AY DÜĞÜMLERİ: KADERSEL ROTAMIZ

 

“BİR YERE UYGUN OLMAN ORAYA AİT OLDUĞUN ANLAMINA GELMEZ”

Doğum haritalarımız başlı başına bir rehber. Bu rehberin kılavuzluğundan yararlanırken, bizlere hayattan tatmin olma kapasitemizi arttırma yolunda, iyi anlamanın çok önemli olduğu haritalarımızdaki Ay düğümleri göstergesinden bahsedeceğim.

Öncelikle Ay düğümleri, gökcisimleri değildir. Ay’ın Dünya yörüngesindeki izlediği yol ile, Dünya’nın Güneş yörüngesinde izlediği yolun kesiştiği noktalardır ve hesaplama ile bulunur.

Kuzey Düğüm ve Güney Düğüm olarak doğum haritalarında her zaman iki zıt burçta ve dolayısı ile iki zıt evde yer alırlar. Birbirlerine 180 derecelik bir açı oluştururlar.

1,5 yılda bir gökyüzündeki konumları değişerek farklı bir aksa, farklı iki zıt burca geçerler.

Doğduğumuz andaki konumları bizim Ay düğümleri aksımızı belirler. Bu aksın kişisel yaşamımızda ifade ettiği karmik ve kadersel anlamları vardır. 

Güney Ay Düğümü, geçmişi ve geçmişten getirdiğimiz donanımı ifade eder. Bu kimilerine göre önceki yaşamlardan elde ettiğimiz, deneyimlediğimiz bir donanımken, kimilerine göre aile, kök karmasının etkisi ile sahip olduğumuz ve ruhumuzun tanıdık olduğu etkilerdir. O burcun ifade ettikleri ile özdeşleşmişizdir. Kendimizi o sınırlarda güvende hissederiz. Konfor alanlarımızı temsil ederler.

Kuzey Ay Düğümü ise, bizim için tanıdık bildik olanın tam zıttı olduğu için, bize uzak ve güvenilmez gelir. Kişilere göre ve kişilerin deneyimlerine göre değişmekle beraber, özellikle yaşamın ilk yıllarında, otuzlu yaşlara kadar, bazen çok daha uzun süre bu alana kolay kolay meyletmeyiz. Bazen hayat bizi mecburiyetlerle o alana sürükler. Çünkü amaç, Kuzey Ay Düğümü alanını deneyimlemektir. Bize uzak gelse bile, bu hayatta kendimizi daha tatmin hissedeceğimiz yer burasıdır. Bize, başarı ve mutluluk vadeden alandır. Kuzey Ay Düğümüne evrilmek konusundaki direncimiz ne kadar fazlaysa, hayatın bizi o alana sürüklemek için karşımıza çıkardığı yaşantılar o kadar ağır olabilir. 

Aslında birbirine zıt olan bu iki göstergenin bir dengesini ister hayat bizden. Zıtlıklar, iki uçtan birine savrulunmadığı sürece mükemmel bir tamamlanma ve bütünlük enerjisi barındırırlar. Bizler aşina olduğu için genelde Güney Ay Düğümü’nün uçlarında buluruz kendimizi. Bu da , oradaki burcun gölge yönlerini, aşırılıklarını daha çok sergilememize sebep olur ve zorlanırız.

Sebebini de anlamakta da güçlük çekeriz genelde. Amaç, bu iki enerjiyi dengeli şekilde yaşamda kullanmaktır. Güney Ay Düğümü burcundaki ve evindeki yeteneklerimizi, tecrübemizi alarak, Kuzey Ay Düğümü burcu ve eviyle birleştirmektir.

Kuzey Ay Düğümü alanını deneyimlemek adına attığımız adımlar her zaman destek görür, özlemini içten içe çektiğimiz şeylere bizi yakınlaştırır. Yaşam coşkusunu daha fazla hissederiz.

Güney Ay Düğümü alanında çok fazla oyalanırsak, bu alanın güçlüklerini yaşamaya başlarız ve mecburen diğer tarafa yöneliriz. Farkındalığımız ölçüsünce, bize ayak bağı olan, gelişimimizi engelleyen yükleri fark ederek onlardan arınmaya başlarız.

Güney Ay Düğümü alanına olan bu ısrarcı tutumumuz, önceki versiyonumuzda ondan yararlanabilmemizdi. O bölge işimize yaramıştı, hayatla o sayede baş edebilmiştik. Hayati bulduğumuz, yaşamımızı ancak o şekilde devam ettirebileceğimize inandığımız korunaklı bir yuva olmuştu. Fakat artık anlamamız ve uyanmamız gereken gerçek, bu alanın eski işlevini yerine getiremeyeceğidir. Yeni versiyonumuza hizmet edecek olan enerji bunun tam zıttındadır. Eski enerjiyle yeni olanın harmanlanmaya ihtiyacı vardır. 

Eskiden Kutuplarda yaşarken, tropikal bir adaya yerleştiğimizi farz edelim. Burada, Kutuplar’ da giydiğimiz kıyafetlerle yaşamaya çalışmak ve kendimizi zorlayan şartlardan mutsuz olmak, sorun dışarıda gibi düşünüp hava şartlarını suçlamak gibi bir örnekle özetleyebilirim Ay Düğümlerinin hayatımıza etkisini. Yeni şartlara uygun yeni alışkanlıklar edinmeye direndiğimiz sürece zorluklar şiddetini arttıracaktır. Öyle ya da böyle evrilmek kaçınılmaz olacaktır.

Geldiğimiz gibi gitmememizi isteyen hayatta, ruhsal gelişimimizi hızlandırmak ve hayattan aldığımız tatmini arttırmakta Ay düğümlerimizin kılavuzluğunu anlamak ve uygulamak oldukça yardımcıdır. Kendi Ay düğümlerinizi internette yapacağınız basit bir araştırmayla kolayca tespit edebilirsiniz. Sadece doğum tarihinizi bilmeniz yeterlidir.

Bundan sonraki yazılarda Ay düğümlerinin burçlara göre ifade ettiği anlamlar, bu yerleşime göre bizlerden beklenilenler ele alınacaktır.

Yararlı olması dileğiyle.

Şeyda Özsoy

Sheydoscope

 

Bloga dön