Burçlara Göre Doğal Taşlar ve Özellikleri

Burçlara Göre Doğal Taşlar ve Özellikleri

Burçların ve kristal taşların büyülü dünyasına hoşgeldiniz.
İnceleme Önerisi: Burç Taşlı Palo Santo Seti

Bakalım hangi kristal taşı hangi burca iyi geliyormuş:

Koç

 • Ametist
Ateş elementine mensup olan koç burcu, tutkulu ve canlı yapısı ile öne çıkar. Tüm ihtişamı ile parıl parıl yükselen bir alevi andıran koç burcunun hayatında, daima tutku dolu bir enerji bulunmalıdır. Biraz destek gerektiğinde ise ametistin yüksek zihin genişletme yeteneği, koçun yaratıcılığını ve tutkusunu canlandırır. Hayal gücünü ve sezgiyi güçlendirirken düşünme süreçlerini iyileştirir. Ametist aynı zamanda odaklanma ve başarı tılsımı olarak da bilinir.
 • Akuamarin
Koç burcunun nasıl hazır cevap olduğunu bilmeyen yoktur. Zorunda hissetmedikçe bir koç ile laf dalaşına girmemenizi öneririz. Koç burcu, bir de akuamarinin enerjisi ile bütünleşmiş ise ustalık ile yönetemeyeceği tartışma yok demektir. Akuamarin, koçun entelektüel muhakeme süreçlerini hızlandırır ve hızlı yanıt verme yeteneğini geliştirir. Sadece fiziksel dünya hakkında değil, kendisi hakkında da öğrenerek, koç burcunu fethedilemez kılar. Azim, disiplin ve huzur dolu bir rahatlık hissi verir.
 • Hematit
Hayat veren ısısı ve göz alıcı parlaklığı ile insanlığı adeta büyüleyen ateşin tehlikeli yanları da mevcut. Koç burcunun yer yer hiddetli ve ani çıkışlarını da bunlara benzetsek yeridir. Hematit yaydığı enerji ile olumsuzluğu çözer ve başkalarının olumsuzluklarını absorbe etmenizi engeller. Güçlü yapısı ile sakinleştirici bir etki gösterirken, özgüveni tazeler. Hematit, tüm bu özellikleri sayesinde kişisel iradeyi destekleyerek, karmaşık ve zor durumları kişi için daha rahat çözülebilir hale getirir.

Boğa

 • Kırmızı Jasper
Boğa burcu, bağlı olduğu toprak elementi gibi kararlı bir yapıya sahiptir. Kendisine koyduğu hedeflere, azim ve disiplin ile er ya da geç ulaşmasını bilir. Tabii ki bu meşakkatli yol, boğayı yer yer yorgun düşürebilir. Böyle zamanlarda, kırmızı jasper boğanın imdadına yetişir. Kırmızı jasper; fiziksel güç ve enerji, dayanıklılık, odaklanma ve kararlılık getiren yaşam gücü uyarıcısı olan dayanıklılık taşı olarak bilinmektedir. Kırmızı jasper, boğanın hedeflerine kararlı bir biçimde ilerlemesi için gereken enerji ve odaklanmayı sağlayabilir.
 • Yeşil Aventurin
Güçlü değer yargılarına sahip olan boğa burcunun istekleri, aynı yoğunlukta bir güce sahiptir. İstek ve niyetlerinde taviz vermeyi hiç sevmez. Her şey düşündüğü ve kurguladığı şekilde gerçekleşmeli ve kontrol kendisinde olmalıdır. Fakat hayat yolculuğu beklenmedik engeller çıkarmakta işinin ustasıdır. Boğa, ruhunun derinliklerinde bir canlanmaya ihtiyaç duyduğunda, yeşil aventurin, kalbi yoran negatif düşünceleri sakinleştirmeye yararken, boğanın pozitif niyetlerinin kendi bünyesinde depolanmasına izin verir. Boğa burcu, stresli durumlarda veya biraz daha şansa ihtiyaç duyduğu anlarda derin bir nefes alıp, yeşil aventurinde depoladığı pozitif enerjisini çağırabilir, yenilenmiş ve odaklanmış bir zihin ile hedeflerine emin adımlarla ilerleyebilir.
 • Yeşil Beril
Kararlılık ile inatçılık arasında ince bir çizgi vardır. Boğa burcunun da yer yer bu çizgiyi geçebildiğini biliyoruz. Böyle zamanlarda boğaya karşı çıkmak, önünde kırmızı bir pelerini sallamakla eş değerdedir. İşlenmiş hali zümrüt olan yeşil beril taşı, boğa burcunun olaylara karşı olumlu bir bakış açısı benimsemesini teşvik eder ve dikkat dağıtıcı unsurları filtrelemesine yardımcı olur. Boğa, gereksiz veya aşırı uyarana maruz kaldığında, daha sakin ve dingin duygularının ortaya çıkmasında yardımcı olur.

İkizler

 • Duru Kuvars
Birçoğumuzun her ortama ayak uydurabilen bir İkizler burcu arkadaşı vardır. Darwin’in evrim teorisinden fırlamışçasına, uyumluluk denilince akla ilk gelen burçtur ikizler. Duru Kuvars, kişinin ihtiyaçları düzeyinde yankılanarak, programlanan enerji veya niyet ne olursa olsun güçlendirir ve bu enerjiyi yaymaya devam eder. İki uyum üstadının el ele verdiği bu senaryoda, ikizler burcunun en zorlu koşullara dahi ayak uydurabilmesi kolaylaşır.
 • Kaplan Gözü
Yeniliklere açık olması ile bilinen ikizler burcu, aynı zamanda çabuk kavrama yetisine de sahiptir. Bu yetiyi besleyen güçlü bir gözlem yeteneği olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. Alışılmışın dışına çıkmayı teşvik eden kaplan gözü, gizemli ve güçlü enerjisi ile en eski çağlardan beri bilinen, hatta yer yer korkulan bir kristaldir. Etkileşim halinde olduğu kişiye üstün bir görüş ve gözlem yeteneği bahşettiği düşünülmüştür. Bu özelliği sayesinde “Her Şeyi Gören Göz” adını da almıştır.
 • Akuamarin
Derinleşme problemi ve kararsızlığın buluştuğu anlar, ikizler burcu için gerçek bir felakete dönüşebilir. Böyle durumlarda ikizlerden huzursuz olan kardeş ile karşılaşmak, etrafındaki insanlara zor günler yaşatacaktır. Akuamarin, kristal suların saflığını, denizin canlılığını ve rahatlığını çağrıştırır. Sakinleştirici yapısı ile akuamarin, ikizlerin derinlerdeki hislerine ve kararlarına ulaşabilmesine yardımcı olur.

Yengeç

 • Aytaşı
Yengeçler gerçek birer hayalperesttirler. Öyle ki düşlerinde yarattıkları evreni algılayabilsek, tek yönlü biletimiz ile kuyruktaki yerimizi almış olurduk. İsmini aldığı ay gibi, karanlık geceleri aydınlatan Aytaşı, yengeçlere umut dolu enerjisini bahşeder. Ayın cazibesine kapılan sular gibi, yengeç burcu da aytaşının etkisini en yoğun hisseden burçlardan biridir. Yengeç burcunun düşlerinin peşinde koşabilmesi için gereken umudu, Aytaşı tüm cömertliği ile sunmaktadır.
 • Duru Kuvars
Nezaket ve merhamet dolu bir hassasiyet; yengeç burcu karşınızda. Usta şifacı Duru Kuvars, büyük kalpli yengeçlerin en büyük yardımcısıdır. Aktarılan tüm niyetleri bünyesinde depolayan Duru Kuvars, yansıttığı enerji ile kusursuz ışığın kristali olarak bilinmektedir.
 • Yeşil Aventurin
Aşırı duygusallığı ile bilinen yengeçlerin yer yer kendine yüklendiği doğrudur. Yeşil Aventurin, yaydığı enerji ile şifalanma sürecinde kalp çakrayı etkinleştirirken, özellikle depresyona karşı güçlü bir direnç sağlar. Yengeçlerin kalbini yoran negatif düşünceleri sakinleştirir, pozitif niyetlerin bünyesinde depolanmasına izin verir.
İnceleme Önerisi: Kristal Taşlı Cam Su Şişesi

Aslan

 • Lapis Lazuli
Üstün liderlik ve iletişim yetenekleri bulunan aslana boşuna kral denmiyor. İş, yönetmeye geldiğinde, aslanlar güçlü sezgilerinden kuvvet alır. Bağlantı kurulması halinde ruhun derinliklerini aydınlatan Lapis Lazuli, aslanların sezgisel yanını güçlendirmesini destekler. Lapis Lazuli, aslanların kendi iç dünyalarıyla iletişimini güçlendirirken, dış dünyaya karşı kendini etkili ifade edebilmesini sağlar.
 • Sitrin
Aslanlar doğuştan liderdir. Taşları Sitrin ise, tezahür, hayal gücü ve kişisel iradenin en önemli taşıdır. Frekansı, yaratıcılığı ve hayal gücünü uyandırarak niyet ve hayallerin gerçekleşme sürecine katkıda bulunur. Yaydığı enerji içinde en büyük etkiye sahip olanı ise “tezahür” yani dışavurum ve gerçekleştirme gücüdür.
 • Kaplan Gözü
Kaplan Gözü aslanların zaman zaman kendilerine ve çevrelerine zarar verebilecek güçlerini dünyaya indirerek, fiziksel canlılığı, pratikliği ve aşırılıklar arasındaki dengeyi korumayı destekler.

Başak

 • Sitrin
Başak burcu denildiğinde akla düzen ve titizlik gelir. Bu özellikler sayesinde, yaptığı birçok işte ustalık seviyesine rahatlıkla ulaşabilir. Analizci düşünce yapısı sayesinde etrafında dönen hayatı rahatlıkla kavrayabilir başaklar, Sitrin’in parlak sarı ve altın enerjisi kişisel gücü, yaratıcılığı ve akıllı kararlılığı, kendisine çeker.
 • Yeşil Aventurin
Fedakar, düşünceli, güvenilir dost  başak, zaman zaman farkına varmadan kendini yorabilir. Yeşil Aventurin kalbi yoran negatif düşünceleri sakinleştirmeye yararken, pozitif dilekleri bünyesinde depolamanıza izin veren bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda şans ve mutluluk taşı olarak da bilinmektedir.
 • Siyah Obsidiyen
Tüm burçlarda olduğu gibi, başak burcunun da zaman zaman su yüzüne çıkan karanlık bir tarafı var. Aşırı titizlik ile birleşen panik, paranoya noktasında endişeli olma hali ve en uç seviyede hastalık hastalığına kadar uzanabilen karanlık bir yol. Siyah Obsidiyen hassas başakları ruhlarının karanlık taraflarından yorulmadan korur.

Terazi

 • Rose Kuvars
Romantizm ile zarafetin buluştuğu terazi burcunun son derece gelişmiş bir güzellik anlayışı vardır. İdealist bir yapıya sahip olan terazi, toplum normlarının daima üstünde konumlandırdığı kendi güzellik algısını takip eder. Terazi burcunun hayata bakışında en büyük destekçilerinden biri olan Rose Kuvarsın, hayattaki sevgi ve güzelliği keşfetmeye, yaşama sevgi ve şefkat dolu yaklaşmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.
 • Siyah Turmalin
Teraziler en uyumlu burçlardan olmalarına rağmen özgürlüklerine de düşkündür. Yüksek enerjisini düşüren insanlarla vakit geçirmekten hoşlanmasa da bazen bu durum kaçınılmaz olabilir. Siyah Turmalin terazileri yaşam enerjilerini koruma konusunda destekler.  Ağır enerjilere karşı koruyucu bir yapıya sahip olan Siyah Turmalin, teraziyi özgür ve güçlü hissettirir.
 • Akuamarin
Dengesizlik ve kararsızlık terazinin hassas ayarlarını zaman zaman bozabilir. Böylesine sancılı zamanlarda terazi burcunun berrak bir zihne ulaşması, yapılabilecek en doğru hamle olacaktır. Akuamarin, kristal suların saflığını, denizin canlılığını ve rahatlığını çağrıştırır. Sakinleştirici yapısı ile zihni rahatlatan Akuamarin, terazi burcunun derinlerdeki hislerine ve kararlarına ulaşabilmesine yardımcı olur.

Akrep

 • Ametist
İyi bir dost ve sırdaş olan akrep burcunun, sezgi ve duyguları çok güçlüdür. Akrepler, sevdiklerini el üstünde tutar ve hayatlarını güzelleştirmek için canla başla çalışır. Akıl ve duyguları canlandıran ve aynı zamanda yatıştıran büyüleyici güzelliği ve efsanevi güçleri ile çağlar boyunca en değerli taşlardan biri olarak kabul edilen Amenist, bu yolda akrebin en büyük yardımcısıdır.
 • Kaplan Gözü
En tutkulu aşıklar genellikle akrep burcundan çıkar. Altın rengi ışınlar ile süslenen Kaplan Gözü, güneş ışınlarının enerjisini dünyaya indirerek, cinselliğin ve duyguların dünyası olan sakral çakrayı dengelemesinde akrebe yardımcı olur.
 • Siyah Obsidiyen
Kıskançlığı ve öfkesi ile bilinen akrepleri tetiklediğinizde zehrini size akıtabilir. Neyse ki Siyah Obsidiyen, akreplerin ruha işleyip gizlenen ve içten içe kemiren pişmanlık, kırgınlık gibi kötü anıların ürettiği ağır enerjileri yatıştırır, sakinleştirir. Siyah Obsiyen, akreplere zorlu duygularını yenmede destek olurken, daha hafif ve pozitif hissetmesi için yardımcı olur.

Yay

 • Lapis Lazuli
Hareketin burcu yaylar, enerjik ve neşeli yapılarıyla hayatın vazgeçilmezidirler. Samimiyet ile yoğrulmuş iletişim yetenekleri ise onların alametifarikasıdır. "Hakitatin Taşı" olarak bilinen Lapis Lazuli, dürüst ve iletişimci yayların temel taşlarındandır. Lapis lazuli, yayların dış dünyaya karşı kendilerini daha başarılı ifade edebilmesini sağlarken, çocuksu iç dünyalarını tanımaları destekler.
 • Ametist
Yaylar hızlı öğrenirler, kolay adapte olurlar. Bu güçlü özelliklerini desteklemek için Ametist taşı idealdir. Zihin kapasitesini genişleten ve arttıran Ametist, yayların yaratıcılığını ve öğrenme tutkusunu derinden destekler.
 • Sodalit
Çocuksu yayların bazen rasyonel düşünceye ihtiyaçları duyarlar. “Mantık Taşı” olarak adlandırılan Sodalit, zihni temizleyen ve derin düşünceyi ortaya çıkaran, rasyonel değerlendirmeye dayalı mantıksal sonuçlara varma yeteneğini teşvik eden, sakinleştirici bir enerji yayar.

Oğlak

 • Kırmızı Jasper
Oğlaklar kararlı bir yapıya sahiptirler. Azimli, disiplinli ve çalışkan yapısı ile ulaşamayakları hedef yoktur. Tabii ki bunca disiplin için bolca enerji gerekir. Kırmızı Jasper, fiziksel güç ve enerji, dayanıklılık, odaklanma ve kararlılık getiren, yaşam gücü uyarıcısı olan dayanıklılık taşı olarak bilinmektedir. Kırmızı Jasper, oğlakların hedeflerine kararlı bir biçimde ilerlemesi için gereken enerji ve odaklanmayı sağlayabilir.
 • Siyah Obsidiyen
Oğlaklar bu hayata adeta sabırlı olmak ve planlı hareket etmek için gelmişler. Ruhunun aynası olarak bilinen Siyah Obsidiyen, yoğun bir koruyucu enerjiye sahiptir. Etkileşim halinde olduğu oğlak burcunun sabır ile dolu planlarında emin adımlarla yürümesine, neşeli ve esprili yaşama biçiminin korunmasına destek olur.
 • Yeşil Beril
Bazen karamsar olabilen oğlaklar için işlenmiş hali zümrüt olan yeşil beril taşı, olumlu bir bakış açısını teşvik eder ve dikkat dağıtıcı unsurları filtrelemeye yardımcı olur. Gereksiz veya aşırı uyarana maruz kalındığında, daha sakin ve dingin duygular uyandırma konusunda oğlakları destekler.

Kova

 • Yeşim
Entelektüel kovalar için yeşim taşı, metafizik özellikleri nedeniyle çok değerlidir. Entelektüel var oluş ile maneviyatı birleştirmelerini sağlayan Yeşim taşı “Hayal Taşı” olarak da bilinir.
 • Duru Kuvars
Değişikliğe çok kolay ayak uydurabilen, hatta hayatında sürekli yenilikler arayan kova da elbette gün gelir yorulur.  Neyse ki usta şifacı Duru Kuvars, kova burcunun niyetlerini karşılarken cömert davranır. Duru Kuvars, kovanın ihtiyaçlar duyduğunu enerjiyi vermek için hazırdır.
 • Ametist
Lider özellikli, zeki kovaların maneviyatını destekleyen Ametist, akıl ve duyguları canlandıran ve aynı zamanda yatıştıran büyüleyici güzelliği ve efsanevi güçleri ile çağlar boyunca en değerli taşlardan biri olmuştur. İçsel yüksek frekansı ile kovayı ağır enerjilerden korur ve ruhsal yolculuğunda odağını korumasında yardımcı olur.

Balık

 • Rose Kuvars
Duygusallık denilince akla, hemen balık burcu gelir. Şefkatli ve hassas yapısı ile değerli bir dost olan balık, yüksek duygusal zekası ve romantik ruhuna denk bir aşkı arzular. Sevginin ve şefkatin kristali Rose Kuvars, bu yolda balığın destekleyicisi ve can yoldaşıdır.
 • Aytaşı
Balık burcunun rengarenk bir hayal dünyası vardır. Duygusal yönde fazlasıyla gelişmiş olan balık, duyguları ile sezgilerini besleme konusunda da oldukça başarılıdır. İsmini aldığı ay gibi, karanlık geceleri aydınlatan Aytaşı, etkileşim halinde olduğu balıklara sezgilerinde rehberlik eder.
 • Ametist
Balık burcunun, renkli hayaller ile dolu dünyasını gerçekleştirmede en büyük engelleri, yeterince tutkulu olmaması ve hızlı odak kaybıdır. Böyle zamanlarda balık burcunun imdadına yetişen Ametist, yüksek zihin genişletme yeteneği ile yaratıcılığı ve tutkuyu kamçılar. Hayal gücünü ve sezgiyi güçlendirirken, düşünme süreçlerini iyileştirir.

Great Loom İçerik Ekibi

Bloga dön