Doğal Taşlar Nasıl Nötrlenir?

Doğal Taşlar Nasıl Nötrlenir?

Doğal taşlar nasıl temizlenir ya da nötrlenir sorusuna yanıt vermeden önce doğal taşlar ya da şifalı taşlar neden nötrlenmeli, neden temizlenmeli ve arındırılmalı, kısaca bunun yanıtını verelim.  Doğal taşların insan bedeni ve psikolojisinde çeşitli şifalanmalar sağladığına inanılır. Her doğal taşın oluşum süreçleri ve içerdiği mineraller nedeniyle farklı şifa alanları bulunur. Örneğin ametist; hayal gücünü ve sezgiyi güçlendirirken düşünme süreçlerini iyileştirir. Akuamarin; azim, disiplin ve huzur dolu bir rahatlık hissi verir. Ayrıca sakinleştirir, odaklanmayı destekler. Hematit; kişisel iradeyi destekleyerek, karmaşık ve zor durumları daha rahat çözülebilir hale getirir. Fiziksel güç ve enerji, dayanıklılık, odaklanma ve kararlılık getiren yaşam gücü uyarıcısı, dayanıklılık taşı olarak da bilinir. Yeşil aventurin; kalbi yoran negatif düşünceleri sakinleştirmeye yarar. Yeşil beril; olaylara karşı olumlu bir bakış açısı benimsemeyi teşvik eder ve dikkat dağıtıcı unsurların filtrelenmesine yardımcı olur. Niyetlerimizi destekleyen duru kuvarsın güçlü bir enerjisi vardır. “Her Şeyi Gören Göz” diye nitelendirilen kaplan gözü; üstün bir görüş ve gözlem yeteneği sunar. Aytaşı; umut tazeler, yastığınızın altında bir aytaşı ile uyumak, sakin ve rahat bir gece geçirmenize yardımcı olur. Lapis lazuli; sezgisel yanımızı ve ifade yeteneğimizi güçlendirmeyi destekler. Sitrin; tezahür, hayal gücü ve kişisel iradenin en önemli taşıdır. Siyah obsidiyen; ruha işleyip gizlenen ve insanı içten içe kemiren pişmanlık, kırgınlık gibi kötü anıların ürettiği ağır enerjileri ortaya çıkarıp, savunmasız hale getirmek için tercih edilir. Rose kuvars; hayattaki sevgi ve güzelliği keşfetmeye, yaşama sevgi ve şefkat dolu yaklaşmaya yardımcı olur. Ağır enerjilere karşı koruyucu bir yapıya sahip olan siyah turmalin; sürekli şikayet eden duygusal vampirlere karşı korunmak için en etkili doğal taşlardan biridir. Mavi “Mantık Taşı” olarak adlandırılan sodalit; zihni temizleyen ve derin düşünceyi ortaya çıkaran, rasyonel değerlendirmeye dayalı mantıksal sonuçlara varma yeteneğini teşvik eden sakinleştirici bir enerji yayar. Yeşim; manevi dünyaya erişmek, ritüel bilgileri benimsemek, yaratıcılığı teşvik etmek ve hayalleri çözümlemek için eski kültürlerde ve bugün de saygı duyulan nihai “Hayal Taşı” olarak bilinir.  
İnceleme Önerisi:
 
Şifalı taşların gücü bu kadar çok olunca, başka bir deyişle doğal taşlar pek çok çökkün enerjiyi nötrlemek, ağır duyguları hafifletmek, mekanların enerjisini düzenlemek için kullanıldıkça söz konusu enerjileri kendinde toplar. Yani doğal ve şifalı taşlar; bizi yoran, yıpratan, içeriden ya da dışarıdan gelen duyguların/düşüncelerin enerjilerini yüklenirler. Bizim de düzenli olarak bize şifa veren doğal taşların enerjilerini nötrlememiz gerekir.
  Doğal kristaller, mineral yüklü doğal taşlar, hem bize ulaşana dek çeşitli ortamlarda bulundukları için hem de bizimle birlikte oldukları sürece pek çok enerjiye maruz kalacaklarından, düzenli olarak temizlenmelidirler. Temizleme işlemleri çeşitlilik gösterir. Örneğin kristallerin nötrlenmesi için yaygın olarak yapılan uygulamalar arasında; kristalinizi bir gece boyunca toprağa gömüp bekletmek ve/veya dolunay zamanlarında da yine bir gece boyunca ay ışığında kristalinizi bekletip ay ışığı banyosu yaptırmak vardır. Ayrıca kristaller su elementi oldukları için her gün içtiğiniz su sayesinde de nötrlenir ve hatırlatalım; ayın yöneticisi de su elementidir.
Okuma Önerisi: Yaşam Alanlarımızda Enerji Temizliği
Doğal taşlarınızı nötrlemenin bir başka yolu da tütsülemektir. Özellikle negatif enerjiyi nötrleyen California White Sage, adaçayı, Palo Santo gibi doğal tütsüler, ağaç tütüşüler ile kristalinizin ya da doğal taşınızın enerjisini yenileyebilirsiniz. Tütsünüzü yakın ve doğal taşınızın yakınında, birkaç kez tütsüleme işlemini tekrar edin. Doğal taşınızı ayrıca temiz deniz suyuyla ya da tuzlu suyla da yıkayarak nötrleyebilirsiniz. Şifalı taşlarınızı iki veya üç haftada bir kez temizlemeniz yeterli olur ancak o süre içerisinde taşlarınıza sizin dışınızda biri dokunduysa yine taşınızı beklemeden temizlemenizde yarar var.

Doğal bir taşın son kullanım tarihi var mıdır?

Belli bir süre sonra taşınızın yaydığı enerjiyi hissedemeyebilirsiniz ya da taşınız çatlayabilir, kırılabilir hatta ufalanabilirler. O zamana kadar size destek olan doğal taşınızı ya da kristalinizi daha fazla kullanmak yerine toprağa gömmeniz iyi olur.

Şifalı Taşlar Nasıl Temizlenir? Altı Arındırma Yöntemi

 
  • Doğal taşınızı toprakla temizleyin

Doğal taşınızı pamuklu, ipekli vb. doğal dokulu bir kumaşa sarıp 12-24 saat arası toprağa gömebilirsiniz. Hematit gibi taşların, bakır gibi mineraller içeren taşların toprağa gömülmesi paslanabilecekleri için önerilmiyor. Ayrıca taşınızı saksıya gömmeniz önerilmemektedir, bu çiçeğinizin enerjisine zarar verebilir. Böyle bir işlem yapacaksanız, nötrleme sonrası çiçeğinizin toprağını da değiştirmeniz iyi olur.  
Çakra kristalli su şişenizin içindeki kristalleri, metal aksama zarar vermemesi için toprağa gömmenizi önermiyoruz… Dolunay zamanlarında kristalinizi bir cam pervazına, balkonunuza vs. koyup ayın enerjisiyle nötrlenmesi için bir gece boyunca bekletebilirsiniz.
 
İnceleme Önerisi:
 
  • Tütsü ile Arındırma

Bu yöntemin kadim uygulayıcıları şamanlardır. Şamanlar bu yöntemi uygularken yaktıkları White Sage, Palo Santo gibi doğal tütsülerin dumanlarını baykuş, kartal gibi kuşların tüylerini yelpaze gibi kullanarak havaya yayarmış. Elbette bu tüyler yere düşüp toplanan tüylerden oluşuyordu. White Sage’inizi yakın, dumanı tüter vaziyette abalone deniz kulağı tütsülüğünüze ya da doğal malzemeden yapılmış tütsülüğünüze koyun. Nötrlemek istediğiniz taşınızı alıp White Sage’inizin dumanının üzerinde gezdirin. Bunu yaparken niyetinizin de taşınızı arındırmak olduğuna odaklanın. Taşınızı temizlemeyi bir tür meditatif eyleme dönüştürün. Bu uygulamayı bütün doğal taş türleri ve kristaller için uygulayabilirsiniz.  
İnceleme Önerisi:
 
  • Akan Su ile Arındırma

Çoğumuz kent hayatı içindeyiz… Bu nedenle taşlarınızı bir beze sarıp nehir kenarında 5-10 dakika bekletin önerimize ek olarak açık musluğun altında da kısa bir süre tutabileceğinizi söyleyebiliriz. Temizleme işlemi için doğal taşınızı ya da kristallerinizi bir kaba koyup musluğun altına yerleştirin ve incecik su akacak şekilde suyu açın. Bazı taşların sertlik dereceleri düşüktür. Bu taşlar için suda arındırma yöntemi su, taşı zamanla eriteceği için önerilmez. Örneğin selenit, opal, kalsit, florit bu tip taşlardandır.  
  • Ay ve Güneş Banyosu

Doğal taşlarınızı özellikle dolunay zamanları ay ışığı banyosu ile temizleyebilirsiniz. Taşlarınızı arındırma niyetiyle gece boyu bir pencere kenarında bırakmanız yeterli. Güneş banyosu için de güneş ışığının ilk saatlerini tercih edin ve yarım saat kadar taşınızı güneşte bekletin. Çok sıcak havalarda da uzun süre taşınızı güneşe maruz bırakmayın. Güneşin ve ay ışığının güzel enerjisi doğal taşınıza nüfuz edecektir.  
  • Tuzla Arındırma

Deniz tuzu ya da kaya tuzu alıp bir kaseye koyarak taşlarınızı tuzun içine yerleştirip nötrleme işlemeni yapabilirsiniz. Taşınızı tuzda bir gün bekletmeniz ve geçen sürenin ardından negatif enerjiyi alan tuzun, toprağa gömülmesi öneriliyor. Bunun dışında, Himalaya tuz lambanız varsa, lambanızı açın ve taşlarınızı lambanın yanına yerleştirip yine 24 saat süreyle tutun. Bu yöntemi uygulayacaksanız lambanızın evinizin sakin ve insan trafiğinin olmadığı bir alanda olmasına dikkat edin. Sitrin, kiyanit gibi taşların temizleme gerektirmediği belirtilmektedir. Duru kuvarsın ise diğer taşları da temizleme özelliği olduğu söylenmektedir. Siz yine de duru kuvarsınızı da yukarıdaki yöntemlerden biriyle nötrlemeyi unutmayın. Yine selenit taşının da diğer taşları nötrleme özelliği olduğu biliniyor.  
  • Reiki ile arındırma

Bu güçlü enerji şifa yönteminin kökleri Japonya’ya dayanıyor ve “Ruhsal enerji, evrensel yaşam enerjisi” anlamlarına geliyor Reiki. Reikide temel prensip, enerji aktarımıdır. Ve “Ruhsal şifa tekniği” olarak bilinir.  
Okuma Önerisi: Güçlü Bir Şifa Kombinasyonu: Yoga&Reiki
Fiziksel, duygusal, düşünsel sorunların şifalandırılması için kullanılan Reiki, bedendeki enerji blokajlarını, enerji dengesizliklerini, olumsuz enerjileri nötrlemek ve dengelemek, tamamlamak üzere bir öğreti ve şifa yöntemidir. Bu yöntemi uygulamadan önce bir ustadan el almak gerekiyor.     Great Loom İçerik Ekibi
Bloga dön