DOĞUM HARİTASINDA ELEMENT DAĞILIMI NASIL HESAPLANIR?

DOĞUM HARİTASINDA ELEMENT DAĞILIMI NASIL HESAPLANIR?

“Kendi şifrelerini çözemeyen, yaşamın şifrelerini çözemez.”
       sheydoscope
 
Doğduğumuz an kaderdir, herkes kendi gelişimine, hayatta öğrenmesi gereken derslere en uygun olan gökyüzüne doğar. Fakat, bu var olan koşullara etki edemeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Tam tersi, etkileri bilmek yapabileceklerimiz hakkında bize kılavuzluk edebilir.
 
Doğum haritalarındaki element dağılımının önemi ve etkilerinden bahsetmiştik. Bu yazıda bu bilgilerle neler yapabileceğimize göz atacağız. Öncelikle, haritamızdaki element dağılımını nasıl tespit edeceğimizi anlayalım sonra da dengesiz element dağılımları ile ilgili neler yapabileceğimizle ilgili tavsiyelerim olacak.
 
Element dağılımını anlayabilmek için, doğum haritamızdaki Güneş, Ay, Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter, Satürn, yükselen ve MC noktası denilen tepe noktasının yerleştiği burçları ve burçların sahip oldukları elementleri bilmemiz gerekir. (Elementler ve Biz adlı gönderide değinilmişti.) Gezegen- burç yerleşimlerinize, doğum tarihinizi, saatinizi ve yerinizi yazarak ulaşabileceğiniz siteler var astro.com bunlardan biri.
 
İkinci aşamada elementleri puanlayacaksınız. Güneş, Ay ve Yükselen burcunuzun sahip olduğu elementlere 3’er puan; Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn’ün yer aldığı elementlere 1’er puan vereceksiniz. Bu puanlamayı yaptığınızda, tüm elementlerin puan toplamı 15 olması gerekir. Örnek verecek olursak;
 
Yükselen Aslan, Aslan= ateş elementi= 3
Güneş Akrep, Akrep = su elementi= 3
Ay Terazi, Terazi= hava elementi =3
Merkür Başak, Başak= toprak elementi = 1
Venüs İkizler, İkizler = hava elementi= 1
Mars oğlak, Oğlak = toprak elementi=1
Jüpiter Yay, Yay = ateş elementi=1
Satürn Kova, Kova hava elementi=1
MC (tepe noktası) Boğa , Boğa toprak elementi= 1
 
Şimdi aynı elementleri toplayalım ve element dağılımını bulalım.
 
Ateş: 4 Hava: 5 Toprak: 3 Su: 3 toplamları 15 ediyor.
 
 Eğer bir elementin puanı 4’ ün üzerindeyse o elementin fazlalığından, 4’ ün altındaysa eksikliğinden söz edebiliriz. Fakat haritada bu durumu telafi edici başka unsurlar da bulunabilmektedir. Kişiye nasıl ve ne ölçüde etkileri olduğu ancak doğum haritasının bütünsel incelenmesiyle anlaşılabilir. Buradaki bilgiler genel bir anlayış oluşması açısından yararlı olabilir.
Elementlerin eksikliğinde ya da fazlalığında zorlayıcı etkileri en aza indirmek için kişiye neler önerilebilir, bir sonraki yazının konusu olacak.
 
Şeyda Özsoy
Bloga dön