Kova Çağında Neler Olacak?

Kova Çağında Neler Olacak?

Mitolojilerde ve astrolojide dünyanın çeşitli dönemlerden geçtiği inancı vardır. Bu dönemler belli çağlara ayrılır. Geçtiğimiz ay, astrolojiye göre “Dünya Kova Çağına girdi” diye bir hayli sevindik… Birçok yerde bu güzel haber muştulandı, astrologların tane tane anlatımlarıyla, Kova Çağında bizleri nelerin beklediğine dair az çok fikir sahibi olduk.

Neye göre çağdan diğerine geçiyoruz?

Buna karar veren aslında bazı hesaplamalar… İşin içinde astroloji varsa biraz da matematik var demektir. Bilyay Vakfı’nda kaleme aldığı makalesinde Nusret Safa Yılmaz, astrolojide bir çağın nasıl oluştuğunu gayet açıklayıcı şekilde anlatıyor. Biz de anladıklarımızı aktaralım: Şimdi efendim, Güneşimiz her yıl Zodyak’ın ki buna burçlar kuşağı diyebiliriz, etrafını tam tur olarak dolaşıyor ve ilkbahar noktasına yani başladığı yere geri geliyor. Zodyak’ın her burcu 30 dereceden oluşuyor ve Güneş de her 70 yılda bir derece yitiriyor ve bunun sonucunda da Güneş’in bir burcu geçmesi yaklaşık 2160 yıl sürüyor. 12 burçtan her biri ilkbahar noktasında yaklaşık 2160 yıl kalarak yerini kendinden önceki burca bırakıyor. Evet bu kadarını anlayabildiğimize biz de şükrettik. İşte Güneş’in bir Zodyak takımyıldızındaki gerileyişini tamamlaması için gereken bu süreye çağ deniyor. Bu sisteme göre Güneş’in ilkbahar ekinoksunda yükseldiği burç, çağa ismini veriyor. Biz, bu hesaba göre Balık Çağını geride bırakmış bulunuyoruz ve Kova Çağına girmiş bulunuyoruz. 4000’li yıllara kadar dünya bu çağı yaşayacak.
İnceleme Önerisi: Kova Çağının etkilerine dair farkındalığımızı taze tutmak için Kova burcunun kristallerini yakınımızda bulundurabiliriz...
 
Okuma ve İzleme Önerisi: Vedik Astroloji ve Günlerin, Renklerin, Taşların Anlamı
Diğer bir bilgi ise bu geçişin bir günde olup bittiği algımızı değiştirecek nitelikte… Bu değişim süreci 50 yıl sürüyormuş ve süreç 1975 yılında başlamış… Tamamlanması ise 2025. Çağlar arası geçişler üzerine farklı zamanlama hesapları ve bilgileri aktarılıyor. Bir başka bilgiye göre 20 Aralık 2020’de Kova çağına girdik ve 400 yıl boyunca bu çağdayız. Sonuç itibariyle biz günümüze bakıp şunu söyleyebiliyoruz: “Evet, bizim hayatta olduğumuz bu dönemde insanlık artık Kova Çağında.” Yeni çağın etkisinin bu yıl itibariyle etkisini daha yoğun hissettireceğini söyleyenler de çoğunlukta. Bugün bile dünyadaki sosyal hareketliliğe baktığımızda Kova Çağının ayak seslerini duymamak mümkün değil zira Kova Çağının öne çıkan özelliklerinden biri de kolektif hareket etme duygusu ve bilinci… Geride bıraktığımız Balık Burcu döneminde Balık’ın yönetici gezegeni Neptün’ün getirdiği özellikler olan “Sorgulamadan kabul etmek, teslim olmak; mistik, manevi, dini konulara bilimsel gereçlere ihtiyaç duymadan inanmak” gibi eğilimler öne çıkıyordu. Astrolojiye göre gökyüzünde ne varsa, yeryüzünde de o vardır… Bu inanca göre gökte olup bitenler, bizlerin sinir sistemini ve beyin dalgalarını etkiliyor. Eh hiç de fena tahmin değil… Dünyanın son 2000 yılına bakmak yeterli.

Dünyanın en ünlü astrologlarından biri Suzan Miller’a göre Kova Çağı, “yeni keşiflerin dönemi” olacak. 

Gelelim, herkesin umutla bahsettiği, vaatkar Kova Çağında bizleri nelerin beklediğine… Öncelikle deniyor ki “Teknoloji üzerine teknoloji…” Artık aklınıza ne gelirse. Androidler, yapay zekalar, uzaya seyahatler… Teknolojide çığır açan ve bu konuda pek iddialı olan Elon Musk’ın projesi buna güzel bir örnek aslında. Beyne dışarıdan müdahale eden, beyin yoluyla uyumlu cihazların kontrolünü mümkün kılacağını öne süren, beyinden algı ve hafıza içeriği sağlanması, bilgilerin başka cihazlara indirilmesi, farklı beyinlere yüklenmesini sağlayacağı iddia edilen Neuralink Projesi tam da Kova Çağına yakışır nitelikte bir yeni teknoloji. Gelelim Kova Çağının bir başka özelliğine… Eşitlik! Astrologlara göre Kova burcunda gerçekleşen gezegen kavuşumları eşitlik ve demokrasi konularının öne çıktığı zamanlar. Toplumsal bilinci yüksek bir çağ olsa da Kova bireysel özgürlüklerin, bireysel alanın korunmasını da vurgular ve önemser. Bu da farklı fikirlerin, görüşlerin bir aradalığı demektir. Kova Çağı’nda özellikle entelektüel olarak nitelikli fikirler öne çıkar ve bu düşüncelerin çeşitliliği ayrılık değil, renk ve zenginlik olarak görülür. Ne güzel bir çağ!  
İnceleme Önerisi: Kova burcunda doğanlar için güzel bir hediye önerimiz var. Kova Çağı'nın güzel özellikleri için şık bir hatırlatıcı... Gümüşten Kova burcu sembolü, doğal abalone deniz kulağı ile bir arada...
[av_productslider categories='189' wc_prod_visible='' wc_prod_hidden='' wc_prod_featured='' wc_prod_additional_filter='' sort='0' prod_order='' items='9' offset='0' columns='3' autoplay='no' interval='5' alb_description='' id='' custom_class='' av_uid='av-6z665']   Eh özgürce düşünüp düşüncenin yargılanmadan ifade bulması beraberinde yaratıcılık getirecektir. Kova Çağı’nın bir diğer özelliği, yeni fikirler, icatlar buluşlardır ki bu aslında yukarıda sözü geçen teknolojik yeniliklerle de tutarlılık gösteriyor.

Şu tarihleri bir kenara not edin 

23 Mart 2023: Plüton ilk kez Kova burcuna girecek. 11 Haziran 2023: Bir süre Oğlak burcuna geri hareket yapacak. 21 Ocak 2024: Tekrar Kova’ya giriş yapacak. 2 Eylül 2024: Çok kısa bir süre için yine Oğlak’ta. 19 Kasım 2024: Artık kesin olarak 2044’e kadar Plüton’da.  
Gerçekten baş döndürücü bir trafik! Peki bu tarihleri neden not aldık? Plüton’un bu hareketliliği sonrası Kova’ya yerleşimi çok ama çok büyük reformlar anlamına geliyor. Sürecin şöyle işleyeceği söyleniyor: 
 
  • 2024 sonlarından itibaren kolektif düşünme, hareket etme tohumları artık filiz vermeye başlayacak. Bu da insanın ciddi dönüşümünün sinyalleri olarak yorumlanıyor.
  • Yüksek ideallere yönelmenin ve bu yönde dünyayı bir araya getirme isteğinin artık en tepe noktada olacağı söyleniyor.
  • Düşüncenin ve bilincin kullanım gücünün tamamen değişmeye başlayacağı, grup bilincinin gerçek değerini bulacağı belirtiliyor.
  • Bu nedenle de Plüton’un Kova burcuna giriş yapacağı 2024-25 yılları; Kova burcu anlayışının daha iyi yorumlanacağı ve bunun kullanılmaya başlayacağı bir zaman dilimi olarak yorumlanıyor.
Olayın Plüton ile ne ilgisi var?” gibi haklı bir soruya da şöyle yanıt verelim… Plüton astrolojide şu anlamı taşır: Aşırı güçleri, karşı konulamayacak derecede yönlendirilmeyi ifade eden Plüton, yenilenmenin gezegenidir. Astrologların aktardığına göre Plüton’un etkisi güçlü bir biçimde kendisini hissettiren dönüşüm.

Reformlarımız tamamsa Kova Çağı’nın bize başka neler neler getirdiğine bakalım:

 
  • Kova, hava elementine mahsus bir burç. Bu nedenle de uzayla da ilişkili ve deniyor ki “İnsanlık için başka evrenleri keşfetme zamanı Kova Çağı’na denk gelecek.”
  • Kova burcunun entelektüel bilgiye zaafı meşhurdur. Kendi çağında da bu durum ön plana çıkacak. Yani bilimsel gerçeklik, derinlikli ama açık ve net anlaşılır bilgiler… Kova Çağı’nda bunun yansımasını, öğretmenlik-öğrencilik konularının da ön plana çıkması olarak göreceğiz. Öğrenme ve öğretme üzerine derin çalışmalar bizi bekliyor.
  • Kova Çağı’nda yeni bir ekonomik sistemin de bizi beklediğinden söz ediliyor. Kaldı ki pandemiyle birlikte dünyanın ekonomik dengeleri oldukça değişti. Kova Çağı açısından astrologların yorumu ise şöyle: Paraya dayalı üretim biçiminden, bilgiye dayalı üretim biçimine geçiş artacak. Bilgi üretimi ve bilgi paylaşımı üzerinden ekonomik sistem ağırlıklı olarak şekillenecek. Özellikle de eğitim ve öğretim, geleceğin iş alanları haline gelecek. Bilgi edinmeye yönelik talebin de yine bu çağın özelliklerine uygun olarak çok artacağı belirtiliyor.
Kova Çağı’nın özelliklerine dair her şeyi bir araya getirince aslında resim tamamlanıyor. Yani tüm bunlar birbirini tamamlayan gelişmeler. Hem temel haklar hem ekonomik anlamda daha eşit, özgür bir dünya için kolektif bilincin gelişmesi ve yerleşmesi, yanı sıra bireysel özgürlüklerin, insan ve hayvan haklarının önem kazanması ve hak ettiği yere ulaşması, bu temel hakların yerleşmesi sayesinde insanın gözünü bilgiye çevirmesi ve öğrenmeye duyulan merak… Bilgi sayesinde teknoloji, bilim alanındaki gelişmeler. Neden sonuç ilişkisi zincirinde de bakıldığında birbirini tamamlayan unsurlar bunlar. Biz Kova Çağı’nı şimdiden sevdik… Umarız insanlar, doğa, hayvanlar ve gezegenimiz için güzellikler getirir.

Great Loom İçerik Ekibi

Bloga dön