Mum Ritüeli: İsteklere Odaklanma & Gereksizleri Bırakma Üzerine

Mum Ritüeli: İsteklere Odaklanma & Gereksizleri Bırakma Üzerine

Gelin önce ritüel nedir, kısaca yakından bakalım… Ritüel, bize kendimizi iyi ve güvende hissettiren törensel tekrarlardır. Ritüelde, belli bir sıraya göre büyük bir özenle gerçekleştirilen eylemler birbirini takip eder. En önemli noktalardan biri, her bir eylemi fark ederek, o anda ve farkındalıkla gerçekleştirmektir. Zihinsel, bedensel ve ruhsal enerjiyi ritüel eylemlerinde derleyip toplamak, bir araya getirip bütünleştirmektir önemli olan. Ritüelin belli sınırları, çerçevesi, önceden belirlenmiş "yapılacaklar listesi" vardır. Zamanını ve süresini, yapılacakları ve yapılmayacakları belirlemek ve en önemlisi de niyet koymak gereklidir.
İnceleme Önerisi:
Bu çerçeve, ritüeli bir yandan da rutin bir eyleme dönüştürür. "Rutin" kavramı günümüzde genellikle "sıkıcılık" ile ilişkilendirilir: Rutine binen işler, rutine binen görevler, rutine binen ilişkiler vb. Bunlar bir yana; ritüellerin rutin olması, yaptığımız yoganın, meditasyonun, doğa yürüyüşlerinin, hobilerimizin, belki çay içtiğimiz, yemek yediğimiz zamanların birer rutininin olması, işte tam da budur bizi kökleyen, kendimizi güvende hissetmemizi sağlayan unsurlar.
Okuma Önerisi: Rutinlerimizi Ritüellerimiz Olabilir mi?
Dini ritüellerin yanı sıra tamamen seküler ritüeller de vardır. Scientific American'ın, “Basit ritüeller bile son derece etkili olabilir. Ritüeller, ritüellerin işe yaradığına inanmadığını iddia eden insanlara bile fayda sağlıyor gibi görünüyor.” şeklinde bir açıklaması bulunuyor. Zihnimizi toplamamızı, isteklerimizi belirleyip o yolda ilerlememizi sağlar ritüel bir taraftan.
Dikkatimizi neye verirsek onu büyütürüz. Zihin dağınık, kaygılı, oradan oraya savrulur bir halde iken isteklerimize ulaşmamız mümkün olur mu dersiniz?

Ritüel gücünü nereden alır?

Aslında yukarıda satır aralarında yanıtları verdik. Daha belirgin bir şekilde ifade etmek gerekirse ritüel gücünü düzenli uygulanmasından, zihni derleyip toplamaya yardımcı olmasından, niyetimize odaklanmamızı sağlamasından ve bizi olumlu düşünmeye sevk etmesinden alır. Olumlu düşünmede belli bir güç vardır. Ritüeller de olumlu düşüncelere odaklanmanın ve niyetlerinizi ifade etmenin harika bir yoludur.

Basitten başlayın

Ritüeller sabah rutinleri kadar basit olabilir: güne başlamadan önce yataktan gülümseyerek kalkmak, güzel bir kahve içmek, sabah yürüyüşüne çıkmak, yoga yapmak ya da esneme hareketleri yapmak, meditasyona oturmak...  
Uygulama Önerisi: Her sabah, mumunuzu yakın, birkaç dakika mum alevine odaklanın ve gözlerinizi kapatıp 5 dakika ayırarak o gün odaklanacağınız en önemli 3 niyetinizin veya dileğinizin bir listesini yapın.
 
Okuma Önerisi: Temizlik Ritüelleri… 7 Uygulama

Psychology Today’de ritüeller için şöyle belirtilmiş:

“Kendi oluşturduğumuz ritüeller, kişisel yaşamlarımıza anlam ve düzen getirir… Ritüeller, bize hayatımızın yönü ve amacı için sorumluluk alma özgürlüğü veren araçlardır… Bize yenilenme hissi veren rutinler/ritüeller, aslında süregiden varoluş halimize de mola vermemizi sağlıyor. Mecazi olarak, ritüeller vahalardır; yaşam boyunca uzun ve dolambaçlı yolumuzda dinlenme, yenileme ve kendimizi yenileme zamanlarıdır. Ritüeller, şimdiye kadar yaptığımız yolculuğu yeniden değerlendirmemize ve seyahat ettiğimiz yolun bizim için doğru yol olduğunu bir kez daha teyit etmemize yardımcı olur.”  
Okuma Önerisi: Rahat Bir Uyku İçin Ne Yapmalı? Ritüeller ve Öneriler
 
Mum Ritüeli
Hangimiz doğum günü pastamızdaki mumları üflemek istemeyiz ki… Bu tip ritüellere pek inanmayanlarımızın bile yüzünde hafif bir tebessümle pastasına eğilip dilek tuttuğuna tanık olmuşuzdur… Mumlar, güçlü birer ritüel aracıdırlar. Antik Çağ’ın ilk buluşlarından biri olarak kabul edilen mumların geçmişinin, Girit Adası’nda ve Mısır’da bulunan şamdan kalıntılarına bakılırsa 5000 yıl öncesine kadar uzandığı görülüyor. Aydınlatma aracının yanı sıra ritüellerde de o dönemlerden bu yana kullanılan mumlar etkisini ancak onların gücüne inandığınız zaman gösterir zira mumlar, iyi birer odaklanma aracıdır.
İnceleme Önerisi: 
Bir mum yakmak, derin benliğimize ulaşmanın köprülerinden biridir. (Bir başka köprü nefesimizdir mesela.) Ateş elementi olarak alev, yaratılışımızın kaynağını ve iç ışığımızı temsil eder. Yüksek bilincimize bağlanmak ve ruhsal farkındalığımızı yükseltmek için mum alevini kullanabiliriz.
Uygulama Önerisi: Trataka Meditsayonu
  Her ritüeli kendi inanç ve düşünce sisteminize göre uyarlayabilirsiniz. Bu sizin içsel yolculuğunuz, çerçeveye uyarak içini doldurmak sizin tasarrufunuzda. Biz ise size birkaç öneride bulunmak istiyoruz.

Mum ritüeliniz için gerekli malzemeler

 1. Mum
 2. Kibrit ya da çakmak
 3. Ateşe dayanıklı seramik bir kâse (minik bir saksı da olabilir)
 4. Küçük kâğıt parçaları
 5. Kalem
 6. Adaçayı tütsü veya Palo Santo ağaç tütsü
 7. Yumuşak fon müziği (isteğe bağlı)

Adım adım mum ritüeli

 • Arınma ve Odaklanma
  • Rahatsız edilmeyeceğiniz, kendinizi güvende hissettiğiniz bir alan belirleyin.
  • Bu mekânı havalandırın ve adaçayı ya da Palo Santo yakarak mekânın atmosferini tazeleyip arındırın.
  • Mumunuzu yakın.
  • Rahat bir sandalyeye ya da yerde bir mindere oturun, mumunuz göz hizanızda olsun.
  • Yanan mumun alevine yumuşak bakışlar ile odaklanmaya başlayın.
  • Mum alevine bakarken sakin ve uzun nefesler alıp vermeye başlayın.
  • Mum alevinin doğal salınımıyla ışığının, bulunduğunuz alana ve içinize dolmasına izin verin.
  • Nefes alın ve nefes verirken mumun ışığının sizi koruduğunu hissedin.
  • İster içinizdeki yüksek benliği ister yaratıcı gücü ister doğanın şefkatli gücünü, neye ihtiyacınız varsa onu, yanınızda olmaya davet edin ve bu gücü hissetmeye odaklanın.
 • Niyet Belirleme
  • Gözleriniz kapalıyken nefesinizi izlemeye devam edin.
  • Şimdi, nefesleriniz rahat ve doğal akışında olsun.
  • Zihninizi fark edin ve düşüncelerinizi ne istediğinize, dileğinizin ne olduğuna odaklamaya başlayın. Birden fazla düşünce gelirse bir tanesini seçin. Bir sonraki ritüellerinizde sırayla diğerlerine odaklanabilirsiniz.
  • Birkaç dakika bu şekilde niyetinize yani sizi bu ritüele getiren isteğinize, ihtiyacınıza odaklanın ve gerçekleşmesi durumunu kendinize, hayatınızı çağırın.
  • Birkaç kez derin nefes alın ve verin, yavaşça gözlerinizi açın.
 • Seremoni
  • Daha önceden hazırladığınız her bir kağıt parçasına, istediğiniz, vazgeçtiğiz veya bıraktığınız bir şeyi yazın. Örneğin, yeni bir iş arıyorsanız, bir işte aradığınız belirli şeyleri yazın. Minnettarlığınızı ifade ediyorsanız, şükrettiğiniz belirli şeyleri yazın. Kendinizi yargılamayı bırakıyorsanız, bıraktığınız belirli alışkanlıkları yazın.
  • Yazmayı tamamladıktan sonra, her bir kağıda yazdıklarınızı niyetinizi belirterek yüksek sesle okuyun, ardından kağıtları seramik kabın içinde yakın.
 • Kapanış
  • Birkaç derin nefes alıp verin ve nasıl hissettiğinize odaklanın.
  • Kendinize bu zamanı ayırdığınız için teşekkür edin.
  • Yüksek benliğinize, evrene ve/veya daha yüksek güce sizinle birlikte oldukları için teşekkür edin (isteğe bağlı).
  • Ritüelinizi tamamlamak üzere mumunuzu üfleyin.
Bu arada bir ritüelden sonra günlük tutmak, deneyiminizi içselleştirmenin güzel bir yoludur, deneyebilirsiniz…
Okuma Önerisi: Dolunay Ritüelleri, Şamanik Ritüeller
     

Great Loom İçerik Ekibi

Bloga dön