Palo Santonun Beş Şifası

Palo Santonun Beş Şifası

Palo Santo kokusunu ilk kez bir yoga stüdyosunda duymuştum. Ritüelleri destekleyici olarak kullanılan objeler o güne kadar ilgimi pek çekmemişti ancak Palo Santo ağacının kokusu bu ilgisizliğimi yendi.    Kokunun kaynağının bir ağaç parçası olduğunu öğrenince önce biraz bozulduğumu itiraf etmeliyim.   

“Nasıl yani? Ağaç dallarını kesip yakıyor musunuz?” 

  …diye sormuştum. Ve “Yoganın temel ilkelerinden biri olan ‘ahimsa’ya ne kadar da aykırı.” diye düşünmüştüm. Stüdyodaki arkadaşımız Palo Santo ağacını da dallarını da kesmenin yasak olduğunu, düşen dalların toplanarak kullanıldığını anlatmıştı da içim rahatlamıştı.      Bu kıymetli ağacın uçucu türde bir yağı var. Bu yağın ve dolayısıyla yakıldığında dumanının şifalı etkileri olduğu biliniyor. Palo Santo üzerine araştırmalar yapan ve bu alandaki çalışmalarıyla en çok bilinen isim; Dante Bolcato. Kendisi Palo Santo konusunda hem çok ünlü bir araştırmacı hem de usta bir damıtıcı. Palo Santo ile ilk karşılaştığında çok etkilenen Bolcato, bu şifalı ağacın yağını damıtıp laboratuvara gönderir ve kendisini şaşırtan bir sonuçla karşılaşır: Laboratuvar raporunda, Palo Santo yağının limonene açısından zengin olduğu belirtilmiştir. Güçlü antidepresanlarda kullanılan bu bileşen, Palo Santo ağacında yoğun bir şekilde bulunuyor. Bu özelliğiyle Palo Santo Batı’da da çok ilgi görmeye başlıyor ve bugün artık Great Loom gibi online satış sitelerinden, Güney Amerika’ya gitmeye gerek kalmadan sertifikalı Palo Santo satın alınabiliyor.  

Palo Santo’nun Yararları

  Bir antidepresan olarak Palo Santo: Davranışsal, uzun süreli bellek, koku alma duyusu gibi fonksiyonları içeren limbik sistemimiz, Palo Santo tütsüsü dumanındaki kokudan doğrudan etkileniyor. Uzun süreli bellek oluşumunun en çok bu bölgede oluştuğu bilinir. Anıların duygu durumumuzla yakından ilgisi olduğunu söylemek mümkün. Palo Santo tütsüleri solunduğu zaman koku kanalları sayesinde limbik sistemimizin de nörokimyası etkileniyor. Palo Santo için antidepresan denmesinin nedeni genel olarak bu şekilde.    Baş ağrısını gidermede etkili: Palo Santo’nun bedenimizin ürettiği endorfin ve enkefalin salınımını uyardığı biliniyor. Bunlar da doğrudan vücudumuzun doğal ağrı kesicileri. Dolayısıyla Palo Santo özellikle baş ağrısının hafiflemesinde ya da geçmesinde etkili oluyor.    Mekânı negatif enerjiden arındırıyor: Güney Amerika’daki Şamanik tarihte, Palo Santo’nun olumsuzlukları ve engelleri ortadan kaldırdığına inanılır. Bu inanışın temelinde; içeriğindeki yoğun reçinenin yandığında arındırıcı özelliklere sahip olduğunun bilinmesi var. Mekandaki boşluklar, nesneler ve insanlar için de bu arınma geçerli. Bir çubuk Palo Santo’yu yakıp arındırmak istediğiniz alanda gezdirebilirsiniz…    İyi bir böcek kovucu: Palo Santo yağının içinde yer alan ve antidepresanlarda da kullanılan limonene bileşeni aynı zamanda böceklere karşı doğal bir savaşçı.   Yaratıcılığı destekliyor ve rahatlatıyor: Rahatlatıcı kokusu sayesinde Palo Santo dinginlik sağlıyor. Dingin bir zihinde ise verimlilik, odaklanma ve yaratıcılık ortaya çıkıyor.   Palo Santo’nun yararlarını deneyimlemek için Great Loom Palo Santo tütsü setlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Meditasyon için Palo Santo Kullanımı

  Meditasyon uygulaması yaptığınız alanı havalandırmanız, temiz tutmanız önemli. Buradaki çökkün enerjiyi gidermesi için her gün Palo Santo ile tütsülemeniz, yukarıda saydığım Palo Santo’nun yararlarında göreceğiniz gibi hem sakin/dingin hem de keskin/odaklanmış bir zihin haline ulaşmanızı destekleyecektir.       

Nilüfer Eyiişleyen 

YogaBizz

Bloga dön