Temizlik Ritüelleri… 7 Uygulama

Temizlik Ritüelleri… 7 Uygulama

Yuvamız yaşamsal faaliyetlerimizin çoğunu sürdürdüğümüz çok önemli bir alan. Bedenimize ve zihnimize özen gösterdiğimizde nasıl ki ışıl ışıl gözlerle, pırıl pırıl bir ciltle, içten gelen tebessümle enerjimiz dışarıya yansıyorsa evimize göstereceğimiz özen de huzurlu bir ortam, bereketli bir yuva, neşeyle zaman geçirdiğiniz özel alanınız olarak kendini gösterir. Yeni bir ev kiraladıysanız ya da satın aldıysanız taşınmadan önce o evi fiziksel olarak nasıl temizliyorsanız yeni yuvanızın enerji temizliğini de yapmanızı öneririz. Eşyalarınızı getirip yerleştirdikten sonra da önereceğimiz temizlik ritüellerini belli aralıklarla uygulamanız, evinizin temiz bir enerjiye sahip olması için önemli. Uzun süredir yaşadığınız bir evdeyseniz evinizin enerjisini tazelemek, temizlemek için yine düzenli aralıklarla size önerdiğimiz enerji temizliği çalışmalarını ihmal etmeyin ve ertelemeyin.  
Dinleme Önerisi: Siz de Erteleyenlerden misiniz?
Bazen yaşadığımız mekanlar bize daha dar ve bunaltıcı gelir, kendi evimiz olsa bile kendimizi dışarıya atmak isteriz. Bazen de yuvamızda şöyle bir göz gezdiririz, evin içinde dolanırız ve yüzümüzde içten gelen bir tebessümle kanepemize yerleşip keyifle kitabımızı okuruz. Her ikisinin de nedeni aslında enerji… İlkinde evimizin enerjisi çökkün hale gelmeye başlamıştır ve bizi de etkiler, diğerinde ise evimizin enerjisi temizdir, bize de yansır. Dikkat edin, evde iyi  hissettiğiniz zamanlar evinizi derlediğiniz topladığınız, temizliğini yaptığınız zamanlardır. Evet fiziksel temizlik, eşyaları tasnif etmek de bir enerji temizliği yöntemidir. Bunun için feng shui’nin rehberliğinden yararlanmak işinizi çok kolaylaştırır.  
Okuma Önerileri: Doğanın Parçası Olduğumuzu Hatırlama Vakti: FENG SHUI Salon ve Oturma Odaları için Feng Shui Önerileri
  Özellikle pandemi gibi sıra dışı bir dönemi tüm dünya ile aynı anda yaşıyorken, yani dünyaca evlere kapanmışken yaşadığımız alanları enerji temizliği yaparak genişletebiliriz. Böylece duvarlar üzerinize gelmez, evimizin içine fiziksel olarak yerleşmenin yanı sıra zihinsel, ruhsal olarak da rahatça yerleşebilir, kendimizi yuvamıza teslim edebiliriz. Peki bütün bunlar için nereden başlamalı? Evinizin enerjisini tazelemek, yenilemek için neler yapabilirsiniz, size önerdiğimiz 7 enerji temizlik ritüelini uygulayabilirsiniz…

1.

Karışıklığa izin vermeyin, dağınıklıktan kurtulun.

Toz tutan, küçük ya da büyük yığın oluşturan, kullanmadığınız eşyalardan kurtulun. Karışık duran eşyalar, bir çekmecenin içinde bile olsa evinizdeki enerji akışını bloke eder. Derli toplu olan çekmece ve dolaplarımız, günlük kullanımlarınız nedeniyle zamanla dağılabilir, bunları düzenli aralıklarla toplamayı bir alışkanlık haline getirin. Daha kolayı, kullandığınız sırada dağılan dolabınızı hemen o an toplamak aslında. Bunun dışında eski gazete ve dergilerden oluşan koleksiyonunuzu dönüştürün, dünya dijitalleşti, bu arşivleri dijital olarak tutabilirsiniz. Bir yıldan uzun süredir giymediğiniz kıyafetlerinizi belirleyin ve bunları ihtiyaç sahiplerine ulaştırın. Gerekirse, bir kutu alın ve tüm eski dosyalarınızı, kağıtları, faturaları, atmaya kıyamadığınız dergileri vb. içine koyun. Ancak bunları da belli bir düzenlemeyle yerleştirin ve mutlaka bir elemeye gidin. Büyük olasılıkla atılacak, aslında ihtiyacınız olmayan bir şeyler karşınıza çıkacaktır. Bu nedenle eşyalarınızı ayıklarken şu soruları dürüstçe cevaplayın: Buna gerçekten ihtiyacım var mı? İkinci soru: En son ne zaman bunu kullandım? Üçüncü soru: Bugünden itibaren ne zaman kullanabilirim? Kendinize vereceğiniz zamanlamanın takipçisi olun ve gerçekten kullandıysanız sorun yok, o tarih geldiğinde kullanmadıysanız kararınızı tekrar gözden geçirin.

2.

Ayak bastığınız yerler temiz olsun.

Tozun ve kirin ruh sağlığı üzerinde etkisi vardır. Çıkarın süpürgenizi, yer bezleriniz, açın pencereleri… Yerlerdeki tozu yok edin ve doğal bir deterjan ile güzelce ayak bastığınız evinizin tabanını silin… Halıları temizleyin ya da temizletin. Taşınacağınız yeni ev için bu temizliğe, sirkeli su ile döşemeleri silip arındırmayı da ekleyin. Yüzey temizliğine aynaların, masaların, dolap kapaklarının, lavaboların ve pencere camlarının temizliğini de eklemeyi unutmayın.

3.

Evinizde rahat bir beden haliyle hareket edin.

Sizin enerjinizin akışkanlığı evin enerjisinin akışkanlığı için gerekli ve önemlidir. Bu nedenle evinizde enerjinize iyi gelecek bedensel ve zihinsel çalışmalar yapmayı önemseyin. Tüm pratiklerinizi ev dışında yapmayın. Meditasyon, yoga gibi içsel çalışmalarınızı evinizde belirlediğiniz bir köşede, düzenli olarak yapın. Sizin enerjiniz eve, evin enerjisi size yansıyacaktır.  
Uygulama Önerisi: Great Loom ile Evde Yoga Dersleri

4.

Temizlik yaparken yön belirleyin.

Artık dağınıklığınızdan kurtulduğunuza göre, hareket etmek için alanınız da açılmıştır. Evinizde kapsamlı bir temizlik yapacağınız zaman işe iki yön belirleyerek başlayabilirsiniz: a) saat yönünde b) saat yönünün tersine. Bu sıralamanın, paganlardan bu yana uygulandığı biliniyor. Şöyle ki saat yönünde hareket ederek evinizi temizlemeye başlayacaksanız evinize hafiflik, huzur, açılık, refah, dilediğiniz pozitif enerjiyi çağırma yönünde çalışmış olursunuz. Bu yönün vurgusu, “çağırmak” ve “içeriye davet etmek”. Saat yönünün tersine hareket ederek evinizin temizliğini yaparsanız kiri, eski hatıraları, tozu, küfü ve engellenmiş enerjiyi kovmaya odaklanın. Burada vurgu, “kovmak” ve “itmek” üzerinedir.

5.

Kapıyı açın ve kapının önündeki paspas ile evinizin eşiğini temizleyin.

Evinizin dünyaya açılan kapısını da ihmal etmeyin. Aynı şekilde varsa arka kapı ya da balkon kapısını da unutmayın.

6.

Zeminlerinizi paspaslamak için kullandığınız sabunlu suya birkaç damla şu uçucu yağlardan birini ekleyin:

Arındırıcı adaçayı uçucu yağı, enerji ve temiz koku veren esensiyel limon yağı, bereket ve refah getiren paçuli yağı, zenginlik ve aşk getiren çam yağı.  
Okuma Önerisi: Koku Bizi Neden Etkiler?

7.

Final dokunuşu...

Tüm toz ve karmaşadan kurtulduktan ve evin yüzeylerinin ışıl ışıl olduğundan emin olduktan sonra çok daha iyi hissettiğinizi fark edersiniz. Gerekli temizliklerin ardından, sıra çok önemli bir final dokunuşunda. Enerjiyi temizledik, şimdi de durgun enerjiyi harekete geçireceğiz. Bunun için iki uygulama yapabilirsiniz: a) Beyaz adaçayı olarak da bilinen California White Sage edinin. Evin pencerelerini açın, adaçayı tütsü demetinizi yakın ve saat yönünün tersine evin içinde yanan tütsü demeti ile dolaşın. Bu uygulama, eski, sıkışmış enerjiyi evinizden uzaklaştıracaktır. Ardından adaçayı demetiniz yanmaya devam ediyorsa abalone deniz kulağı adlı doğal deniz kabuğuna ya da toprak bir kâseye White Sage tütsü demetinizi bırakın, kendi kendine sönecektir.
  b) Bir diğer enerji temizleyici, çam ve narenciye notalarında kokular içeren, bolluk bereket, sevgi ve canlılık getiren Palo Santo ağaç tütsü. Bu uygulamada da evinizde saat yönünde hareket edin. Yanmakta olan Palo Santo ağaç tütsü ile saat yönünü takip ederek evin içinde gezinmeniz hafifliği, huzuru, açılıklığı, refahı, dilediğiniz pozitif enerjiyi çağırmanızı destekleyecektir.
 
  • Bonus Öneri:

Tüm bu uygulamaların ardından neşeli, ahenkli bir müzik açın ve evin içinde dans edin, gülün, kahkaha atın, ellerinizi çırpın yani akışkan hareketi ve sesi bir arada kullanın. Hem size, hem de evinizin enerjisine iyi gelecektir. Evinizin tamamen temizlendiğini hissettiğinizde, güçlü ve net bir sesle şu olumlamayı söyleyin: “Evim tüm negatif enerjilerden arındı. Burası; huzur, sevgi ve refah alanı.” Son olarak, Anadolu şamanlarından bize miras kalan nazar bocuğunu da evinizin girişinde bulundurmanızı öneririz. Gördüğünüz gibi evimizin rutin temizliğine, derlenip toplanmasına enerji temizliğini eklemek oldukça basit… Burada önemli olan, evinizin temizliğini aksatmamak, biriken eşyaları ve dağınıklığı fark edip gerekirse kullanılmayan, işe yaramayan, belki de başkasının işine yarayabilecek eşyaları tasnif etmeyi ihmal etmemek ve bol bol doğal yağlarla, doğal tütsülerle evin enerjisini arındırmak. Yineleyelim, evin enerjisi size, sizin enerjini eve yansır. Bu nedenle kendiniz için yapacağınız sağaltmaya yönelik çalışmalar evinizin enerjisini de etkiler. Evinize gelen konukların tepkilerinden de bunu anlarsınız… Sizi ziyarete gelen dostlarınızın “Ne güzel enerjisi var bu evin” dediğini duyar gibiyiz…  

Great Loom, İçerik Ekibi

Bloga dön