Vedik Astroloji ve Günlerin, Renklerin, Taşların Anlamı

Vedik Astroloji ve Günlerin, Renklerin, Taşların Anlamı

Vedik Astroloji Hindistan çıkışlı bir astroloji türüdür. 5000 senedir var olan bu bilgi, kadim Hint metinleri olan Vedalara dayanır. Vedik Astrolojide 12 ev yani yaşam alanı ve 12 burç vardır. Ancak bunların dışında takımyıldızları bulunur. Zaten Vedik Astroloji Batı Astrolojisinden farklı olarak Zodyak sistemi takımyıldızlarını baz alır. Gerçek gökyüzü değerlerini baz alan bu sistem sideral Zodyak dediğimiz sisteme dayanır. Böylece sadece burç ve gezegen kavramları ile değil, aynı zamanda takımyıldızlarına da bakarak sana ve yaşam alanlarına değinir. Vedik Astroloji bireysel haritalarda Satürn ötesi gezegenleri baz almaz. Yani Vedik için Neptün, Uranüs ve Plüton yoktur. Vedik Astroloji karma tabanlı bir sistem olup bize karmamızı söyler ve karmamızda neye dikkat etmemiz gerektiğini söyler.  
Karma etki – tepki yasasıdır
Karmamız haritamıza göre bizim bu hayat içerisindeki yolculuğumuzu hangi eylemler içinde yapacağımızı gösterir. İşte Vedik Astroloji ile bu hayata getirdiğin karmik borçların neler, hayat dersin ne, hayat amacın ne, nelere dikkat etmelisin, tevekkülün neler ana hatlarıyla buna değinir...   Batı Astrolojisinde Kuzey ve Güney Ay Düğümleri olarak geçen noktalar Vedik Astrolojide Rahu ve Ketu olarak adlandırılır. Rahu ve Ketu da bizim karmik gezegenlerimizdir.   Vedik Astroloji için yükselen burç ve ay burcu önemlidir. Yükselen kimliğimiz olup Ay burcu da senin zihnini simgeler ve olayları nasıl algıladığını gösterir. Tüm yorumlamalar gezegenlerin burçlar ve evlerdeki konumlarına göre değerlendirilip hangi takımyıldızında olduğu ile beraber gezegenlerin güçleri ve birbirlerine yaptığı etkilere bakılır. Vedik Astroloji ayrıca yaşam olaylarını detaylı bir şekilde gösteren gezegen periyotları vardır. Bunlara DASHA deriz. Hepimizin ay burcunun takımyıldızının yönettiği gezegenine göre bir gezegen dönemi ile başlar ve sırasıyla gelen gezegen dönemini yaşamaya devam eder. Örneğin sen Venüs döneminde doğduysan daha sonra Güneş, Ay dönemini yaşamaya devam edersin. Her gezegen senin haritana göre bir temsilci oluştururken özellikle senin kral gezegenin yani Atmakaraka gezegenine bakarak bu hayatta ruhun en iyi bildiği şey ne ve hangi tuzaklara düşmemeni söylemeye çalışır. Kısaca bu sistem içerisinde Vedik Astrolojide senin yaşam alanlarına nasıl aksiyon alman gerektiğini söylemeye çalışır. Unutma iyi ya da kötü harita yok, sadece yaşadıklarımızla deneyim kazanıp ruhsal farkındalığımızı geliştirmeye çalışıyoruz.  
Vedik Astrolojide her günün kendine has enerjisi vardır.
Belki bu günlerin hangi gezegenlerin günü olduğunu bilirsek yapacaklarımızı bunlara göre belirleyebiliriz.
  • Pazartesi - Ay Günü
Ay zihinle bağlantılı bir gezegen olduğu için pazartesi günü duygusal gelgitlere ya da iniş çıkışlara dikkat etmekte fayda var.
  • Salı - Mars Günü
Mars hareket demek bu sebeple spora başlamak istiyorsak, hareket içeren islerde bulunmak istersek bugünü değerlendirebiliriz ama her zaman sakarlıklara ve kazalara da dikkat.
  • Çarşamba - Merkür Günü
Merkür iletişim ticaret ve zekâ gezegeni o halde iletişimle ilgili tüm işleri bugüne getirmekte fayda var.
  • Perşembe - Jüpiter Günü
Jüpiter bolluk bereket ve inancı simgeler. Bu sebeple dini ve ruhsal çalışmalar yapmak adına çok destekleyici bir gün. Bugün daha sakin geçirerek yoga meditasyon eğitim konuları içerisinde kalıp kendimizi geliştirebiliriz.
  • Cuma - Venüs Günü
Bugün eğlence, ilişkiler adına süper bir gün. Bugün sosyal aktivite içinde olmak, alışveriş yapmak için birebir.
  • Cumartesi - Satürn Günü
Satürn sabrı simgeler bu sebeple seni disiplin içinde tutacak sana sabır gerektirecek ve uzun vadeli işler planlaması yapabilirsin. Mesela evlenmek…
  • Pazar – Güneş Günü
Pazar her ne kadar bizim için tatil günü olsa da yaşam enerjisini simgeleyen Güneş yönetimsel ve idari işler için birebir. Bu sebeple senin için enerji isteyen ne varsa bugüne getirebilirsin.   Vedik Astrolojide Gezegenler hangi taşı ve hangi rengi simgeler? Belki bu günlere göre o gezegenlerin rengini ve tasını da kullanmak isteyebilirsin.   İşte taşlar ve renkleri: Ay: Beyaz rengi simgeler.  İnci / Ay Taşı Güneş: Yakut. Mars: Kırmızı / Kırmızı mercan ve akik Jüpiter: Sarı / Safir Satürn: Mavi Safir / Lapus Lazuli Merkür: Yeşil / Zümrüt Venüs: Pırlanta/ Beyaz Zirkon / Turkuaz  

Hazırlayan

Billur Çelik

Bloga dön