Yaşam Alanlarımızda Enerji Temizliği

Yaşam Alanlarımızda Enerji Temizliği

Yaşam alanlarımıza yeni anlamlar ve işlevler yüklediğimiz zamanlar yaşıyoruz… Evimizin bir köşesi aynı zamanda ofisimiz, günün belli saatlerinde spor salonumuz, yoga matımızı bir köşeye serdiğimiz yoga stüdyomuz ya da pilates salonumuz, öğle arası yemeğimizi yediğimiz, akşam arkadaşlarımızla çevrimiçi sosyalleştiğimiz kafe ya da restoran... Ve sosyal hayatımızı içine taşıdığımız yuvamız; her zaman olduğu gibi bugünlerde de bir yandan hala, dinlenmeye çekildiğimiz, kitabımızı okuduğumuz, ailemizle bir araya geldiğimiz, uyuduğumuz, özel zamanlarımızı geçirdiğimiz alan olmaya devam ediyor. Evimiz pek çok halimize tanıklık ederken bizim bu hallerimizin enerjisi de yaşam alanlarımıza siniyor... Üstelik tek başınıza yaşamıyorsanız; yani eşinizle, dostunuzla, çocuklarınızla, ebeveynlerinizle paylaştığınız bir mekanda yaşıyorsanız, onların da günlük rutinlerinin, ruhsal hallerinin enerjileri elbette evin içine siniyor ve mekanda asılı kalıyor. Enerjilerin iç içe geçtiği bu dönemde evinizin enerjisini ve dolayısıyla kendi enerjinizi her gün yenilemeniz önemli. Benim önerim, işe kendimizden başlamak… Yani önce kendi içsel enerjimizi parlatırsak bunun yaşadığımız, çalıştığımız alanlara da yayılacağını söylemeliyim. Mekanlar nasıl ki bizi barındıran ve kapsayan alanlarsa bedenlerimiz ve zihnimiz de ruhumuzun, özümüzün evi aslında. Bu nedenle gelin işe çok basit günlük alışkanlıklardan başlayın.
  • Güne erken başlayın ve günlük planlarınız ne olursa olsun, ister çalışın, ister dinlenin duşunuzu alıp üzerinizi değiştirin. Bütün günü pijamalarla geçirmeyin...
  • Mutlaka hareket edin. Dışarıya çıkmanız mümkün değilse hemen bir yoga matı edinin ve yogaya başlayın ya da pilatese… Hatta online dans dersleri bile var, bunlara da katılabilirsiniz. Hareket işini önemseyin, yapabiliyorsanız her gün mutlaka yarım saat yürüyüşe çıkın.
  • Odaklanma çalışmalarına başlayın. Gelin bunun adına meditasyon demeyelim. İşe bu şekilde başlamak bazılarımızın gözünde büyüyor. Bir yoga ve meditasyon öğretmeni olarak size önerim, öncelikle nefes çalışmaları yapmanız. Nefes, sinir sisteminizi regüle eder, bedeninizi canlandırır, odaklanma gücünüzü artırır. Bunun devamında meditasyon çalışmalarına başlayabilirsiniz. Her gün yarım saat nefes farkındalığı meditasyonu yapmak, sinir sisteminizi düzenler ve ani kararlar, ani reaksiyonlar yerine “şimdide ve burada” olma haliyle kendinize, etrafınıza, olaylara yaklaşmanızı sağlar.
Uygulama Önerisi: Nefes Farkındalığı Meditasyonu

Şimdi gelelim evimizden negatif enerjileri temizlemeye…

Mekanın içinde yaşayan insanın ‘halet-i ruhiye’sinden başlar pozitif enerji yayılımı… Bu nedenle kendilik işçiliğini önemsiyorum. Yukarıdaki önerilerimi dikkate aldığınızda değişimin kökten başlayıp etrafınıza yayılacağını göreceksiniz.

Uygulama 1: Evinizi düzenli olarak temizleyin ve temiz tutun, dağıtsanız bile toplamayı ihmal etmeyin.  

Temizliğin enerji düzeyinde gerçekleşmesi için, tıpkı kendimizde yaptığımız gibi öncelikle fiziksel temizliğe yani adlı adınca evi temizlemeye başlamalıyız ve evimizi temiz tutmalıyız. Toz biriken her yer ya da dağınıklık olan her alan, Feng Shui’ye göre de negatif enerji demektir. Enerji temizliği için işe, temizlik yaparak başlamak gerekiyor… Bunun için de toz alırken, koltuklarınızı silerken vs. sirkeli su kullanabilirsiniz. Çok fazla kimyasal temizlik maddesi kullanmamaya özen gösterin derim.

Uygulama 2: Evin kirini pasını sadece toz almak, hijyen sağlamak şeklinde düşünmeyin, evin havasını bol bol tazeleyin ve doğal tütsüler ile arındırın.

Havanın ısısını bir tarafa bırakın, eğer çok soğuksa güzelce giyinin ve evin dört bir yanını iyice havalandırın. Bunu günde iki ya da üç kez uygulamanızı öneririm. Işık ve hava almayan alanların da bu şekilde havası değişecektir. Örneğin evin tüm pencerelerini açtığınız havalandırma faaliyetiniz sırasında ardiye, evin küçük tuvaleti gibi yerlerin kapısını da açın. Tazelenen ve değişen havayı pencereleriniz açıkken Palo Santo ağaç tütsü ya da California White Sage ile arındırın. Güney Amerika’daki Şamanik tarihte, Palo Santo’nun olumsuzlukları ve engelleri ortadan kaldırdığına inanılır. Bu inanışın temelinde, içeriğindeki yoğun reçinenin yanınca arındırıcı etki gösterdiğinin bilinmesi var. Mekandaki boşluklar, nesneler ve insanlar için de bu arınma geçerli. Sabahları güne başlarken ve gece uyumadan önce, enerjinizi düşük hissettiğiniz zamanlarda, dikkatinizi toplamakta zorlandığınızda, kendinizi depresif ve çökkün bir enerji halinde hissettiğinizde, Palo Santo ağaç tütsü yakabilirsiniz. Ağaç tütsünüzü yaktıktan sonra mekânda gezdirebilir, kokusunun alana yayılmasını sağlayabilirsiniz. En çok kullanılan adaçayı türü White Sage ise antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. California White Sage, havadaki bulaşıcı bakterileri, mantarları uzak tutar ve böcekleri de uzaklaştırır. Pozitif iyonlar; evcil hayan tüyleri, tozlar, küf vb’dir. White Sage yakıldığında havaya negatif iyon yayılır. Böylece pozitif iyonların nötrlenmesine yardımcı olur yani havayı tazeler, havanın frekansını yükseltir, negatif enerjilerden mekanı arındırır.

Uygulama 3: Eşyaların yerleşimi, evinizdeki enerji akışını engellemeyecek şekilde olmalı.

Madem evimizi negatif enerjilerden arındırma işine giriştik, pozitif enerjinin evimizde rahatça akışını da sağlamalıyız. Evin belli köşelerine tıkıştırılmış eşyalardan tutun da her odanın pencere ve kapısının konumuna göre yerleştirilmesi gereken eşyaların nasıl konumlandırılacağına kadar bu konuda bize detaylı bilgiyi veren Feng Shui felsefesinden yararlanmanızı kesinlikle öneririm. Bunun için de hemen aşağıdaki yazımızı inceleyin ve bu yazıya geri dönün, henüz işimiz bitmedi!  
Okuma Önerisi: Doğanın Parçası Olduğumuzu Hatırlama Vakti - FENG SHUI

Uygulama 4: Doğal malzemeler evinizdeki negatif enerjiyi uzaklaştırmak için bire birdir.

Doğal tütsüler, Palo Santo tütsüler, ağaç tütsüler, adaçayları türü içinde en çok tercih edilen California White Sage ile evi tütsülemenin yanı sıra evinizde doğal taşlar bulundurun. Özellikle de kuvars gibi kristallerden yararlanabilirsiniz. Ayrıca kendi burcunuza özel taşları yaşadığınız, çalıştığınız alanlarda bulundurmak, hem size iyi gelecektir hem de mekanın enerjisini yükseltecektir. Örneğin koruma, korunma için salonunuzda ya da çalışma odanızda jasper, rahat ve kabussuz bir uyku için yatak odanızda ay taşı bulundurabilirsiniz.  

Burcunuzun taşlarını öğrenmek ve bu doğal taşların gücünü keşfetmek için Burç Taşlı Palo Santo Ağaç Tütsü Seti sayfamızı incelemenizi öneririm.

 
Doğal taşların yanı sıra Himalayu tuzu ya da kaya tuzu olarak bilinen tuzlardan mumluklar, lambalar yine evinizi negatif enerjilerden arındırmada kullanılır. Doğal olandan devam edelim; çiçekler, bitkiler de evinizin çökkün enerjisini yükseltmek için bire birdir. Çiçekli bitkiler eve taptaze bir hava kazandırırken kaktüsler özellikle televizyon, bilgisayar gibi cihazların yakınında bulundurularak radyasyonu önlemeye yardımcı olurlar. Pencerelerin önünde de minik bitkiler bulundurmak yine mekanın enerjisini yükseltecektir…

Uygulama 5: Tüm bunları eksiksiz uyguladıktan sonra şöyle bir evinize gülümseyerek, sevgiyle bakın.

Sizin güzel enerjinizle evinizin güzel enerjisi bütünleşsin, sevdiğiniz bir şarkı açın ve evinize bir kez daha yerleşin.  

Nilüfer Eyiişleyen

yogabiz.pro

Bloga dön