Yatak Odamızda Feng Shui Uygulama Yolları

Yatak Odamızda Feng Shui Uygulama Yolları

Evimiz bizim yuvamız. Bize ait olan, kapısını kapattığımızda dış dünyayı geride bıraktığımız, rahatladığımız, dinlendiğimiz, keyifli vakit geçirdiğimiz barınağımız. Yani en azından öyle olması en ideali… Ama bazen kendimizi evimize ait, evimizde dinlenmiş, tazelenmiş, rahatlamış ya da canlanmış hissetmiyoruz. Bunun elbette pek çok psikolojik sebebi olabilir ama olaya bir de Feng Shui açısından bakmaya ne dersiniz?

Feng Shui nedir?

Feng Shui bir dekorasyon trendi ya da anlayışı değil. Köklerini kadim Çin felsefesinden alan Feng Shui, yaşam mekanlarına sağlık, huzur, bolluk getirebilmek için doğanın beş elementi olan ağaç, ateş, toprak, metal ve su elementlerinin, doğanın yin ve yang dengesi korunarak aheng içinde kullanılması prensibidir. Her elementin rengi, yönü ve belirgin bir karakteri ve hayatta karşılığı vardır. Evimizi, odalarımızı Feng Shui prensiplerine göre düzenlerken ağaç, ateş, toprak, metal ve su elementlerinin renklerinden, isimlerini verdikleri materyallerden, yönlerinden yararlanırız. Feng Shui’den bahsederken yin ve yang dengesinden bahsetmemek olmaz. Geleneksel Çin öğretisine göre evren yin ve yang dengesi ve ahengi içinde hareket eder. Yin ve yang dengesi, zıtlıkların, karşıtların birbirlerini tamamladığı ve bütünü oluşturdukları anlamına gelir. Bir gün gece ve gündüzden oluşur, karanlık olmadan aydınlığı tarif edemeyiz. Soğuk olmadan sıcağın anlamı olmaz.
Her şey karşıtı ile anlam kazanır ve evrenin dengesi karşıt güçlerin bir araya gelmesiyle ahengini bulur.
Gelelim Kadim Çin felsefesinin assolisti olan chi kavramına: Chi, bu öğretiye göre yaşam enerjisi demektir. Chi olmazsa yaşam yoktur; evrendeki canlı cansız her şeyin chi’si vardır. Sağlıklı bir bedende chi rahatça akar; fiziksel ya da mental rahatsızlıklar chi enerjisinin bedende sıkışmasından oluşur.
Yaşam mekanlarımızı insan bedeni gibi düşünürsek, bir mekanda da chi enerjisinin rahatça dolaşabilmesi çok önemlidir.
Chi eğer mekanda rahatça dolaşamazsa, mekanın huzuru, bolluğu olmaz. Tüm bu konuştuğumuz, beş element, yin ve yang dengesi ve chi enerjisinin sağlıklı bir biçimde dolaşabilme prensiplerini yatak odalarımıza nasıl dahil ederiz? Yatak odamız oldukça önemli, çünkü gözlerimizi yeni güne yatak odamızda açıyoruz ve günümüzü yatak odamızda tamamlıyoruz. Yatak odalarımız hem canlandırıcı, tazeleyici, hem de sakinleştirici ve huzur verici olmalı.
Okuma Önerisi: Doğanın Parçası Olduğumuzu Hatırlama Zamanı, Feng Shui
Okuma Önerisi: Salon ve Oturma Odaları için Feng Shui Önerileri
Feng Shui prensipleri çok kapsamlı bir kaynak; bizler burada ilk adım olarak kolaylıkla uygulayabileceğimiz temel hatları paylaşmak istedik. Haydi başlayalım…
 1. Düzen

Bazen evlerimiz küçük olduğu için (eşyalarımız fazla olduğu için de diyebiliriz) dolaplarımızın üstüne ya da yatağımızın altına valizlerimizi, kutu içinde eşyalarımızı, kullanmadığımız halıları, battaniyeleri koyabiliyoruz. Burada ana prensip chi enerjisinin odada rahatça dolaşabilmesidir. Bu yüzden her şeyden önce eşyalarımız ya kullanılmalı ya da giysi dolabının veya komodinin içinde olmalıdır. Eğer altı kasalı bir yatak tercih etsiysek, yatağın altı sık sık toz toplamaması için temizlenmedir. Giysi dolabının için derli toplu olmalıdır ve ana prensip olarak dolabımızdaki tüm kıyafetlerimizi aktif olarak kullanmamız önemlidir. Toz, kir, kullanılmayan eşya, odanın chi enerjisini biz farkına varmasak da düşürür. Dolaplarımızın kapısı kapalı bile olsa, oradaki karmaşa, düzensizlik bizi derinden etkiler.
 1. Odanın rengi

Yatak odalarında pastel renkler kullanılması önerilir. Dikkat çekici renkleri ve desenleri seviyorsanız ve odanınız “ateş” elementini biraz desteklemek istiyorsanız bu renkleri süs objelerinde ya da yastık kılıfları gibi küçük ölçeklerde kullanabilirsiniz. Siyah, mavi kullanmamayı seçin. Feng Shui uzmanları, duvarların düz beyaz olması da zihin için yorucu olabileceğini söylüyor. Açık, rahatlatıcı renkleri tercih edebilirsiniz.
 1. Yatağın konumu

Elbette bazen odalarımız şekli şemali bizi bazen bazı yerleştirmelere mecbur bırakıyor ama yatağın konumu tüm odayı genel olarak rahatça görebileceği şekilde olmalıdır. Yatağın başı duvara gelmeli ve yatak başı sağlam ve dengede olmalıdır. Feng Shui uzmanları güven duygusu verdiğinden yatak başı kullanılmasını öneriyor. Yatak başı pencere altında ya da kapıya dönük olmamasına dikkat etmelisiniz. Diğer türlü uyurken kendinizi tehdit altında hissedebilirsiniz. Ayrıca yatağınızın ayak ucunun kapı ile aynı hizada olmaması da önemli. Yatağınız ayrıca pencere ve kapı arasında kalmasın; chi ceyeranında kalabilirsiniz… İkinci el yatak kullanmayın. Yatağın enerjisi sizinle başlasın.
 1. Pencerelerin konumu, perdeler

Penceler size manzarasını sunsun ama siz uyurken başınızın arkasında olmasın. Perdeleriniz uyurken size ihtiyaç duyduğunuz karanlığı versin ama çok ağır, hantal kumaşlardan yapılan perdeler odanın enerjisini düşürür. Pencereler ve odanın kapısı kolay açılmalı, önlerinde eşya yığıntısı, kitap olmamalı.
 1. Komodinlerin simetrisi

Yatağınızın bir yanında komodin varsa, diğer yanında da olmasına özen gösterin; ikili simetrik kullanım yatağın enerjisini dengeler. Komodin üstünde eşya, kitap dolu olmasın; sadece ihtiyaç duyduğunuz eşyalar ve size iyi gelen, sevdiğiniz bir iki tane obje olabilir. Komodinin ayakları sağlam olsun, sallanmasın. Üstleri aynı şekilde dekore edilsin, yuvarlak tasarımları olsun. Sert köşeli, sivri tasarımlardan kaçının.
 1. Ayna Kullanımı

Feng Shui yatak odasında ayna kullanılmasına sıcak bakmaz; odada ayna varsa, uyurken üstünün örtülmesini önerir. Süs aynası kullanmayın. Aynanın konumu gece uyurken ya da sabah kalktığınızda kendinizi göreceğiniz şekilde olmasın. Çok büyük aynaları tercih etmeyin. Aynı şekilde giysi dolabınız da aynalı olmasın.
 1. Bitki kullanımı

Feng Shui çok güçlü enerjilerinden dolayı plastik çiçekler de dahil olmak üzere (plastik çiçeklere genel olarak evinizin hiçbir yerinde kullanmayın) yatak odasında bitki bulundurulmasını önermez. Yatak odamız bizim kendimizle ya da partnerimizle baş başa kaldığımız mahrem bir mekandır. Bu yüzden bu mekanın enerjisi diğer canlıların enerjisinden arındırılmalıdır. Bitki barındırmayı çok istiyorsak yaprak hatları  yumuşak olan bir bitki tercih edilmelidir. Kaktüs veya sivri uçları olan bitkilerden uzak durulmalıdır.
İnceleme Önerisi: Çakra kristalli cam su şişeniz odanızda da yanınızda
 1. Havalandırma

Yatak odamızın havası temiz olmalıdır; hem yatmadan önce hem de sabah uyandığımızda mutlaka havalandırmamız gerekli. Odada çok ağır yapay kokulu mumlar, organik olmayan tütsüler asla kullanılmamalıdır. Aralıklarla Pala Santo ya da Calofornia White Sage gibi doğal tütsülerle  mekanın havası tazelenmeli, arkasından kısa bir süre yeniden havalandırılmalıdır.
İnceleme Önerisi: Great Loom Ritüel Seti
 1. Elektronik aygıtlar

Televizyon enerjisi çok yüksek bir aygıttır; bizi devamlı dış dünyaya başlar. Yatak odası gibi aslen dış dünya ile aramıza net bir sınır çizmemiz gereken bir mekanda televizyona yer vermememiz gerekir. Hiç farkına varmasak da televizyon seyretmek sinir sistemimizin rahatlamasını engeller; sempatik sinir sistemimizi uyarır. Cep telefonu da aynı şekilde zihnimizi ve bedenimizi yüksek derecede uyarır, sistemimiz dinlenme haline geçemez. Cep telefonu asla yatak odasına ait değildir. Özellikle öğrencilerin çalışma masalarında bilgisayarları oluyor. Böyle bir durumda da çalışması masasının ya da en azından bilgisayarın yatak başından uzakta olmasına özen göstermek gerekir.
 1. Aydınlatma

Aydınlatma doğal olmalı. Çok sert, parlak ışıklar kullanılmaması gerektiği gibi, yetersiz bir aydınlatma da odanın enerjisini düşürür.  Çalışmayan ampuller, kırık abajurlar asla odada tutulmamalıdır.
 1. Resim, tablo kullanılması 

Yatak odamız bizim mahrem alanımız demiştik. Bu yüzden burada ailemizin ya da çocuğumuzun fotoğraflarını, dini ya da spiritüel sembolleri kullanılmamamız gerekiyor. Duvarlarınız  resimlerle çok dolu olmasın. Sizi rahatlatan, gevşemenizi sağlayan bir iki tablo olabilir.

Great Loom

İçerik Ekibi

 

Bloga dön