Yeni Yıl Kararları... Hemen Şimdi!

Yeni Yıl Kararları... Hemen Şimdi!

Yeni yıl, yaş günleri, her ayın biri veya pazartesileri istediğimiz değişime adım atabilmek için kronolojik takvimimizin bize sunduğu başlangıç tarihleri… Bu tarihlerden en belirgin ve gözde olanı ise hiç kuşkusuz yeni yıl… Acaba, şu anda, yeni yılla beraber sigarayı bırakmayı kaç kişi planlıyordur? Ya da yoga ve meditasyona başlamaya?
İnceleme Önerisi:
Beslenme alışkanlığını değiştirmeye? Yürüyüşü hayatına sokmaya? Yeni bir sigara yakarken şöyle diyebiliriz: -Yeni yılla beraber sigarayı bırakacağım. Ya da yeni yılda yepyeni, sağlıklı bir beslenme biçimine geçeceğimizden çok emin olduğumuz için, elimizdeki cips paketini açıp, kendimizi kanepemizin yumuşaklığa bırakabiliriz. Genelde de şubat gibi hayatımızda değiştirmek istediğimiz pek çok şeyin aynı hamam aynı tas devam ettiğini fark ederiz.

Galiba artık şunu kabul etmemiz gerekiyor:

 • Hayatımızdaki bir şeyi değiştirmek istiyorsak, hiç ertelemeden “şimdi” başlamamız gerekiyor.
Şimdi ve burada!
Bir konuyu ertelediğimizde, “değişeceğimize” dair kendimize söz verdiğimiz için içimiz son derece rahat bir biçimde, değiştirmek istediğimiz alışkanlıklarımızı sürdürerek hayatımıza “o an” gelene dek devam edebiliyoruz.  
Okuma Önerisi: Mindfulness 101

Şunu kabul edelim mi artık?

Bir şeyi, belli bir tarihe ertelemek sadece bir oyun, bir kaçış mekanizması, içimizi rahatlatacak, kendimizi iyi hissettirecek geçici bir çözüm. Aldığımız yeni yıl kararlarını yeni yıla bıraktığımızda çoğu zaman işler yürümüyor Biz de kendimize verdiğimiz sözleri tutmadığımızla kalıyoruz. Kendimize verdiğimiz sözleri tutmadığımızda ya da sürdüremediğimizde ise kendimize inancımızı kaybediyoruz.

Sonra gelsin şu sözler:

 • Ben değişemem,
 • Ben yapamam,
 • İradesizim,
 • Elimden gelmiyor,
 • Hayatımı değiştirmem çok zor.
 
Değişebilmek için sihirli formülü tekrarlayalım o zaman: Şimdi ve burada, hemen başla.
Hemen… Hemen… Hemen… Yılbaşı partisinde sigaranızı keyifle içip, sonrasında bırakmak isteyebilirsiniz evet, ama, yaşamınızda devamlı özel, anlamlı günler anlar olacaktır; yani sigarayı hayatınızdan “şimdi” çıkarmanız aslında daha mantıklı.

Hayatınızda yapmak istediğiniz değişiklikleri belirli bir tarihe ötelemekle aslında kendimize şunu söylüyoruz:

  -Ya tamam tamam, her şey eskisi gibi devam edecek, sen merak etme. Sadece “patron” değişmek istiyor, ben onu oyalıyorum şimdi. Biraz zaman geçsin, sonrasında yapmak istediği şeyi unutur zaten o. Değişime şans vermeye “şimdi ve burada” başladığımızda ise tüm sistemimizin ezberini bozuyoruz aslında.  
İnceleme Önerisi:
Hayatımızda yapmak istediğimiz değişimin en büyük düşmanı erteleme alışkanlığımız. Bir konuyu ertelediğimizde, konuyla ilgili beklentilerimizde aşırı hale gelebiliyor. Örneğin, diyoruz ki yılbaşından sonra beslenme alışkanlığımı kökten değiştireceğim; şekeri, paketli gıdaları hayatımdan tamamen çıkaracağım.
Okuma Önerisi: Yeni Yılda Yeni Bir “BEN” Mümkün Mü?
Kendimize bu sözü verdiğimizde, o tarihe kadar olan süre zarfında, kendimize adeta şeker havuzunda yüzme hakkı tanıyoruz. Oysa “şimdi ve burada” formülünü hayata geçirdiğimizde ve elimizdeki şeker paketini yavaşça yere koyduğumuzda aslında daha sağlam ve güvenilir bir hat üstünden yürümeye başlıyoruz. Ertelediğimizde kendimize hiç sapmanın olmadığı, katı bir gelecek çizerken, “şimdi ve burada” dediğimizde sadece içinden geçtiğimiz bu andan sorumlu oluyoruz.
Bu formülün sigarayı bırakmak için de oldukça kolaylaştırıcı olduğunu deneyenler söylüyor: “Hayatım boyunca bir daha hiç sigara içmeyeceğim”, demek yerine “Yakmak istediğimim bu sigarayı içmeyeceğim” demek…
  İlkinde tüm geri kalan hayatınız için katı bir taahhütte bulunurken, ikinci yaklaşım biçiminde ise sadece şimdiye dair bir söz vermek… Kendini sadece şimdiki zaman diliminden sorumlu tutmak… Hayatımızda yapmak istediğimiz bir değişikliği ertelemek aslında ona hiç şans vermeden adeta dolabın derinliklerine atmak gibi bir şey. Bir de yapmak istediğimiz değişikliği gözümüzde fazla büyütmek aynı zamanda. Yani neden hemen sigarayı bırakamayalım? Ya da neden hemen bugün beş, on dakika meditasyon yapmayalım?
Uygulama Önerisi: Meditasyon
Yapmamız gereken şey sadece hayatımızda olmasını istediğimiz değişikliğe yönelik bir adım atmak. İşte o bir adımı atmayı ertelediğimizde, aslında sonraki adımlar da atılamıyor. Gerçekten ihtiyacımız olan tek şey, sadece o ilk adımı atmak ve her gün için sadece “o adımdan” sorumlu olmak. “Ömrümüm sonuna kadar her gün meditasyon yapacağım” demek yerine, şimdi gözlerini kapatmak ve sakince oturmak… İnanın bize işe yarayacaktır. Kendi iç gücümüze ve değişim potansiyelimize inanmadığımızda aslında değişme gücümüzü kendi kendimize elimizden alıyoruz.
Okuma Önerisi: İç Benliğinizi Güçlendirecek Beş Yol
O zaman da bize düşen şey, değişebilen, hayatını, alışkanlıklarını yönetebilen, dolayısıyla istediği hayatı yaşayan insanları gıpta ile seyretmek oluyor. Onlarla aramızdaki fark ise, alışkanlıkları konusundaki esneklikleri ve istedikleri şeyler konusunda rahat bir kararlılık içinde olmaları. Kendilerine verdikleri söze sadık kalmaları. Yazımızın başlığı “Yeni yıl kararları, şimdi hemen!” idi.

Şimdi o meşhur yeni yıl kararlarımızı yeni yılı hiç beklemeden, yeni yıla bir ay varken hayata geçirmek için kendimize bir yol haritası çizelim:

 
 1. Şu anki gündelik hayat alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Bir gününüz nasıl geçiyor, neye ne kadar vakit ayırıyorsunuz fark edin.
 2. Hayatınıza hangi alışkanlıkları yerleştirmek istiyorsunuz, bunları teker teker yazın.
 3. Sonra bunlardan birini hemen o anda yapmaya başlayın; örneğin, yürüyüş yapmaya başlamak istiyorsanız hemen yürüyüşe çıkın, sosyal medyada daha az vakit geçirmek istiyorsanız, telefonunuzu bir köşeye koyun, yogaya başlamak istiyorsanız, olduğunuz yerde bedeninizi biraz esnetin ya da Great Loom Youtube hesabından 30 dakikalık yoga derslerinden birini yapın.
Uygulama Önerisi: Yin Yoga, Hatha Yoga  ve Nefes Dersleri
 1. Elinizdeki listeye alıcı gözle tekrar bir bakın, vaktiniz ve olanaklarınız doğrultusunda yapabileceğiniz şeyleri yapın.
 2. Örneğin yolculuk yapmak gibi belli bir vadede planlama gerektiren hayallerinizle ilgili ise şu anda atabileceğiniz adımları atın.
 3. Yapmak istediğiniz değişikliklere heyecan ile yaklaşın. Kendinize bu değişikliklerin hayatınıza katacağı güzellikleri hatırlatın.
 4. Motivasyonunuzu destekleyecek sosyal çevre edinin, kaynak araştırın.
  Hiçbir şeyi gözünüzde büyütmeyin. Kendinize, iç gücünüze, iradenize güvenin. Yapın, başlayın gitsin.

Çağla Güngör yogabiz.pro

Bloga dön