Yılbaşı Hediyesi Seçmenin Püf Noktaları

Yılbaşı Hediyesi Seçmenin Püf Noktaları

Hediye Vermenin Güzelliği/İyileştiriciliği

Hayatımızda pek çok bağlanma/ilişki kurma biçimi var; bazı kişilerle çok yakınız, bazıları ile dönemsel olarak ilişki içindeyiz. Bazı kişilerden hiç hoşlanmamamıza rağmen her gün bir arada olmak zorunda kalıyoruz. Kalbimizin merkezinde olmalarına rağmen bazen o çok sevdiklerimiz ile mekânsal olarak aramızda kilometreler oluyor. Kimileri bizi korkutuyor, kimileri ile çıkarlarımız çatışıyor. Öyle kişiler var ki hiç tanımamamıza rağmen sadece varlıkları bile bize huzur vermeye yetiyor. Farklı duygular beslediğimiz tüm bu kişilere zaman zaman hediyeler alıyoruz. Birine hediye vermek bazen gönlümüzden kopuyor, bazen de iş yerindeki yılbaşı çekilişi ya da pek istemsek de görgü kuralları icabı katılmamız gereken yaş günleri gibi zorunlu hallerde de olabiliyor. Birine hediye alma durumu aslında dikkatimizi o kişiye yöneltmemizi sağlıyor. İster sevelim, ister sevmeyelim ya da ona karşı tamamen nötr olalım, karşımızdakini mutlu edecek bir hediye bulma çabası o kişiyle ilişkimizi güçlendirecek, iyileştirecek bir yol açabilir önümüzde. Hemen hemen herkes hediye almaktan çok hoşlanır. Hediye vermenin, karşındakini mutlu etmenin de kendine has bambaşka bir zevki vardır. Bir ilişkide karşılıklı yapılan jestler, içerikleri, nitelikleri ne olursa olsun büyürler, büyürler ve ilişkiyi sağlamlaştıran hatıralar halini alırlar. Hediye almak geçiştirilecek bir şey değil, karşımızdakiyle bağ kuracağımız, onun hakkında düşüneceğimiz güzel duraklar olabilir. Özel günler hediye almak için birer vesile olsa da hiçbir sebep yokken gönlümüzden geçenleri hediyeler aracılığı ile sevdiklerimize iletmek çok anlamlı.   Hediye almaya “Mindfulness” gözlüğü ile bakmak isterseniz aşağıdaki okuma önerimizi mutlaka değerlendirin.
Okuma Önerisi: Hediye Alma Sanatı Aslında Bu Bir Bağ Kurma Sanatı
Yılbaşına sayılı günler kala istedik ki size bu zevkli konuda yardımcı olalım. Gelin, hediye seçmenin püf noktalarına birlikte bakalım. Hangi yöntem size uygun gelecekse, onu rehber olarak alabilirsiniz.  
  1. Cevap Vermeniz Gereken Üç Temel Soru

  • Ne Sever?

  • Ne İster?

  • Onu Ne Mutlu Eder?

Nasıl bir hediye alacağımızı bilemiyorsak bu üç soru önümüzü daha belirgin hale getirebilir. Bu üç soru temelinde sorularımızı çeşitlendirebiliriz. Şimdi tüm dikkatinizi hediye alacağınız kişiye getirin: Sakince bir yere oturun. Gözlerinizi kapatın ve hediye alacağınız kişiyi düşünün; en son ne zaman görüşmüştünüz? Neler konuşmuştunuz? Size nelerden bahsetmişti? Genel olarak hangi rengi sever? Hobileri neler? Kullandığı takılar, aksesuarlar nasıl? Neler yapmaktan hoşlanıyor? O kişiyle ilgili aklınıza ilk gelen şeyler neler? En belirgin sevdiği şeyler ne? Onu düşündüğünüzde aklınıza ilk gelen neler? Örneğin diyelim ki hediye vereceğiniz arkadaşınızın yaş günlerini ne kadar önemsediğinizi, yaş günü partilerine nasıl özenle hazırlandığını hatırladınız. Ona, yaş günlerinin en büyük sembolü olan burçlarla ilgili bir aksesuar alabilirsiniz.     Hediyelerin verdiğimiz kişiye özel olması hediyeyi daha da kıymetli hale getirir.  Burç aksesuarları, burçların taşları, kristalleri hediye vermek istediğimiz kişinin yanından ayırmak istemeyeceği uğur nesneleri olabilir.
 
  1. Çağrışım Oyunu

Hadi bir oyun oynayalım. Şimdi hediye almayı planladığınız kişiyle ilgili aklınıza gelen bir çağrışımı düşünün. Onu çağrıştıran ilk şey nedir? Çok da düşünmeyin. Sonra o ilk şey size hangi kelimeyi çağrıştırıyor? Peki ikinci kelimeniz neyi çağrıştırıyor? Böyle böyle devam edin ve tıkandığınız yerde elinizde ne var, bakın. O son kelime ile sizce hangi hediyeye denk geliyor? Örnekle gidelim. Mesela hediye alacağımız hayali kişiyle ilgili aklımıza gelen ilk çağrışımımız “gezmek” olsun. Gezmek kelimesi “farklı ülkeler”i çağrıştırsın. Farklı ülkelerin çağrışımı ise “farklı kültürler” olsun. Farklı kültürler aklınıza “egzotik ürünler”i getirsin. Bu eğlenceli oyunda çağrışımlarınızı serbest bırakın. Zihnimiz zaten daldan dala atlayama çok alışkındır. Bu hediye seçme oyununda zihnimizin bu yapısından yararlanacağız. “Egzotik Ürünler”de kalmıştık. Egzotik ürünler bize egzotik tatları, egzotik tatlar, bize egzotik kokuları, egzotik kokular bize bir zamanlar gittiğimiz yoga stüdyosundaki o çekici kokuyu hatırlatıyor. Ve işte karşımızda hediyemiz: PALA SANTOOO Şık kutuları içinde Great Loom Pala Santo’lara aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.
  Ayrıca Great Loom Yılbaşı Hediye Setleri de şık ve cazip  
Çağrışım oyunumuz çok basit; Hediye almak istediğin kişiyle ilgili zihnindeki ilk çağrışım nedir? O çağrışım daha sonra neyi çağrıştırıyor? Sonra o neyi çağrıştırıyor…En sonunda karşına çıkan çağrışım seni neye yönlendiriyor?
 
  1. Ona Ne Sunabilirim? Neye İhtiyacı Var?

İlişkisel olarak bir arada olan kişiler birbirlerinin hayatlarına tanıklık ederler. Bu muhteşem ve özel bir şeydir. En eski arkadaşınızı düşünün; belki beraber büyüdünüz, aynı okullara gittiniz, aynı mekanları paylaştınız, aynı öğretmenler tarafından eğitildiniz, farklı iş tecrübeleri, aşk deneyimleri yaşadınız, ama hep bir arada kaldınız. Hayatta daha kıymetli ne olabilir ki? Arkadaşlıklar bazen de bu kadar köklü olmaz, kendine has bir ilişki dinamiği olur, çok özel sırlar paylaşılmaz ama beraber olunduğunda çok eğlenilir, çok gülünür… Ne güzel… Birinin hayatına tanıklık ettiğimizde bazen karşımızdakinin kendi hayatına dair göremediklerini görebiliriz. Aynı şekilde belki sizin de başınıza gelmiştir; bir arkadaşınız size, size dair öyle bir şey söyler ki adeta aydınlanırsınız. İnsanın kendine dair kör noktaları olabilir. Karşımızdakiler bize ayna tutabilirler. İşte hediyemiz de birer ayna görevi görebilirler. Kalple düşünülen ve verilen bir hediye karşımızdaki için güzel bir kapı açabilir. Stresli bir dönemden geçen arkadaşımıza hediye edeceğimiz bir yoga stüdyosu üyeliği, yoga matı üstünde bedeninden ve zihninden tüm gerginliklerden özgürleşmesine aracılık edecek ya da günlük çalışma ritminde masasında otururken, ona kısa molalar verdirecek mini zen bahçesi hediyesi etkisi güçlü hediyeler olacaktır. Bazen sevdiğimiz kişi adına atılan bir adım, paha biçilmez teşvik olacaktır. 100% doğal Great Loom yoga ve pilates matları sevdiğiniz kişiye bir hayat boyu arkadaşlık edecek.
  Great Loom Mini Zen Bahçesi, Zen huzurunu evlerinize taşıyacak.
 
Ve kendiniz… Kendinizi asla unutmayın, ihmal etmeyin. Tüm bu önerileri kendi üstünüzde kendiniz için de deneyebilirsiniz. Ne severim? Ne istiyorum? Beni ne mutlu eder? Aklıma kendimle ilgili ilk ne geliyor? Peki sonra ne geliyor… Kendime ne sunabilirim? Neye ihtiyacım var?
   

Great Loom İçerik Ekibi

Bloga dön