Yogaya Başlamak için Sahip Olmanız Gereken Üç Şey

Yogaya Başlamak için Sahip Olmanız Gereken Üç Şey

Yogaya başlamak için neye ihtiyacınız var? Hadi liste yapalım:
 • Zamana
 • Paraya
 • Zayıflamaya
 • Beraber yapacak bir arkadaşa
 • Sigarayı bırakmaya
 • İşteki yoğunluğun bitmesine
 • Çocukların büyümesine, v.s
İnsan canı bahane istediğinde binlerce sebep bulabilir, listeyi sonsuza kadar uzatabilir. Birazdan size yogaya başlamanız için ihtiyaç duyduğunuz üç şeyi maddeleyeceğiz ama biliyor musunuz yogaya başlamak için sadece tek bir şeye ihtiyacınız var.
Niyet
İnsanın bir şeye niyeti olursa, karşısına çıkan tüm engellerini aşar, zamansızlık içinde zaman bulur, bütçesini ona göre ayarlar, hiçbir şeyin bitmesini/başlamasını beklemez. Şimdi lütfen niyetinizi yanınıza alın ve yazımızı okumaya başlayın. Bakalım, yogaya başlamak için neye ihtiyacınız varmış;
 1. Bir beden

Bu kadar basit… Evet yogaya başlarken sahip olmanız gereken ilk şey, bir beden. Bu bedenin şekli şemali, kilosu, boyu posu, cinsiyeti, yaşı, esnekliği, kaslı olup olmaması hiç önemli değil. Hatta bu beden genel olarak sağlıklı olmayabilir, bazı organlarında, uzuvlarında sorunlar yaşayabilir, bazı uzuvlar hiç olmayabilir; tüm bunlar bile yoga pratiği önünde bir engel teşkil etmiyor. Günümüzün güzellik algısına göre genç, sağlıklı, fit, zayıf ve kaslı bir vücut makbul ve güzel. Bedensel egzersizler ve beslenme önerileri sanki sağlıklı, mutlu bir hayat sürmek için değil de, genç kalmak, güzelleşmek ve zayıflamak için veriliyor. Oysa derinlerde ihtiyaç duyduğumuz şey çok daha başka; çoğu zaman mutlu, dengeli ve sağlıklı bir hayatın yolu genç ve fit olmaktan geçmiyor.
Mutlu, dengeli ve sağlıklı bir hayatın yolu kendimizi tanımak ve kendimizi kabul etmekten geçiyor.
Yogaya başlarken de bedenimizi, onun sınırlarını, yapabileceklerini, yapamayacaklarını, sağlık tarihçesini kabul etmek çok önemli. Yogaya başlamak için sahip olmamız gereken ilk şey, bir beden dedik ama işte asıl önemli olan, o bedeni olduğunu gibi kabul etmemiz. Bedenimizi zorlamak, onu yargılamak, yermek ya da onunla övünmek (üstümüzde baskı oluşturur), başkalarıyla karşılaştırmak bedenimize dolayısıyla kendimize yapacağımız büyük bir haksızlık olacaktır. Yogaya daha güzel, daha genç, daha fit bir bedene ulaşmak için değil, gerçek bizi kabul etmek için yaptığımızda iş güzelleşiyor. Yoga serüvenimizde bedenimize kulak vermek, fiziksel olarak zorlamamak, güçlenmesi ve esnemesi için zamana ihtiyacı olduğunu bilmek gerekiyor.
"Acı yoksa, başarı yok", sözünü bir tarafa bırakıp, yerine "Acı varsa, yoga yok", diyoruz.
Ve evet yoga kilo verdiriyor, kas yapılmasını sağlıyor ve esnetiyor. Bedensel sıkıntılar yaşadığımızda, kısmi felç ya da bazı uzuvların olmadığı durumlarda bile yoga pratiğini yapmak mümkün. Konuyla ilgili özel eğitim almış yoga hocaları ile yapılan yoga dersleri, bedensel durumun kötüye gitmesini engeller, iyileşmeye yönelik çok iyi bir adım olabilir. Yapılan araştırmalara göre bedenin hiç hareket edemediği rahatsızlıklarda, durumlarda bile kişinin yoga hareketlerini zihninde canlandırması bile beden için çok şifalı bir kapı aralıyor. Sinir sistemi hayal kurmak ile gerçeği birbirinden ayıramadığı için düşünülen şeyi gerçekmiş gibi algılıyor.
İnceleme Önerisi: Touch the Nature Serisi
 1. İyi bir yoga hocası

Bazen bir yoga dersine katılırız ve “Yok, ben yogayı sevmedim”, deriz. Peki hiç aklınıza, aslında o dersi veren yoga hocasını sevmediğiniz geldi mi? Yetişkin olsak da öğrencilik halimiz çoğu zaman çocuklarınkinden farksızdır. Hepimiz biliriz; çocuklar içinde bir dersi sevmelerinin en önemli koşullarından biri de dersin hocasını sevmektir. Hoca, öğrendiğimiz konu ile aramızdaki en önemli köprüdür; o konu adeta onun kişiliğinde vücut bulmuştur. İşte bu yüzden, yogaya başlama yolculuğumuzda, karşımıza çıkan yoga hocalarının önemi yadsınamaz. İlk başlarda yoga hocaları sayesinde yoga pratiği ile bağ kurarız. Yoga pratiğinde deneyim kazandıkça ise, hocayı sevip sevmememiz önemi kaybeder. Olması gereken olur ama ön plana yoga çıkar. Peki “Bir yoga hocasının iyi olup olmadığını nasıl anlayacağım?”, diye soracak olursanız:
 • Genel tavrını sevdiniz mi?
 • Yönlendirmelerini anlayabildiniz mi?
 • Ders verirken dikkati dağınık mıydı, yoksa verdiğini derste miydi?
 • Yapmakta zorlandığınız yoga pozlarına yönelik alternatif pozlar önerdi mi?
 • Ders sırasında kendinizi güvende ve hoca tarafından destekleniyor hissettiğiniz mi?
 • Hoca kendine mi dönüktü, yoksa sınıfla ilgileniyor muydu?
 • Anatomik yönlendirmeleri sade, net, anlaşılır ve uygulanabilir miydi? (Bu madde özellikle online dersler için çok önemli.)
 • Sınıfta dikkati herkese eşit mi dağılmıştı?
 • Sınıfta kendinizi rahat hissettiniz mi?
 • Ders sonrası kendinizi nasıl hissettiniz?
Fark ettiyseniz yukarıdaki maddelerin bazıları alan bilgisi, bazılar ise kişiden kişiye değişebilen görüşler. Bir öğrencinin bayıldığı bir hoca başka bir öğrenci için itici gelebilir. Bizce, bir yoga hocasının sahip olması gereken en önemli özellik, hocalık sınırlarını iyi bilmesidir. Bir yoga hocası çok donanımlı olabilir, insan bedenine ve psikolojisine dair çok şey bilebilir ama bir yoga hocası, fizyoterapist, psikolog, ortopedist ya da ruhani önder değildir. Görevi, dersine gelen öğrencileri nefes ve beden egzersizleri yaptırmak, bu sırada kimseyi sakatlamamaktır. Yoga hocaları elbette anatomiyi iyi bilirler ama bu bilgi yoga pozlarını yaptırırken sakatlanmaların önüne geçmek için derlenmiş fonksiyonel yoga anatomi bilgisidir, teşhis ve tedaviye yönelik bir bilgi değildir.
Teşhis koymak, tedavi etmek yoga hocasının görevi değildir.
Yoga terapi eğitimi alan yoga hocaları ise belli sakatlığı olan kişilerle çalışabilir. Zaten tecrübeli ve kendini mesleki sınırlarını iyi bilen bir yoga hocası, bu sınırlara sadık kalır. Eğer yogaya yeni başladıysanız ve yogayı sevmediğinizi düşündüyseniz başka hocaların derslerine girmeyi ihmal etmeyin. Göreceksiniz ki fikriniz değişebilir. İyi bir yoga hocası, bizi yogaya bağlayacak olan çok değerli bir rehberdir. Bize uygun bir yoga hocası bulmak için ilk başlarda biraz araştırmamız ve denememiz gerekli.
İnceleme Önerisi: Feel the Nature Serisi
İzleme Önerisi: Doğru Yoga Matını Seçerken
 1. İyi bir yoga matı

Şimdi diyebilirsiniz ki “Eskiden yoga matı mı vardı? İnsanlar çıplak tahtanın ya da kilimin üstünde yoga yapıyorlardı. Bunlar hep ticari…” Biz de diyoruz ki iyi ki artık doğal, sağlıklı, yogaya yeni başlayan bedenleri destekleyen yoga matları var. Çünkü denerseniz göreceksiniz ki, tahta veya kilim üstünde yoga yapmak oldukça zor. Hele yeni başlıyorsanız. İyi yoga matlarında müthiş bir mühendislik var; hep bedeni sabitliyorlar (ki bu durmadan kayan ve hareket eden bir kilimle imkansız) hem de kararında yumuşak yapısıyla eklemleri yormuyorlar, destekliyorlar. Yoga matı yumuşak olursa, el bileği eklemleri gömüleceği için çok yorulacaktır, tahta kadar sert olduğunda ise ihtiyaç duyduğu desteği bulamayacaktır. Tahta üstünde plank ya da aşağıya bakan köpek pozu yapmayı deneyenler ne demek istediğimizi anlamıştır, evet anlamında kafa salladıklarını görür gibi oluyoruz. Yoga matının dokusu kadar, içerdiği ya da içermediği malzemeler de çok önemlidir. Yoga pozları sırasında yüzümüz, burnumuz, ağzımız sık sık yoga matına değer, düzenli nefes alır veririz. Deyim yerindeyse yoga matıyla bu kadar yüz göz olduğumuz bir pratikte bize eşlik edecek yoga matının elbette doğal, zehirsiz ve güvenilir olması, olmazsa olmaz bir faktördür.

Peki iyi bir yoga matı nasıl olmadır, diyorsanız, size hemen bazı özellikleri sıralayalım:

 • Toz tutmayan, anti-bakteriyel ve anti-alerjenik özelliğe sahip olmalı
 • Eklemler koruyamayacağı için çok ince olmamalı
 • Temizlenebilir malzemeden oluşmalı
 • Terden etkilenmemeli
 • Doğal ve ekolojik olmalı
 • Lateks, EVA, PVC gibi zararlı kimyasal maddeler içermemeli
 • Yoga pratiği sırasında kaymayı önlemeli
Elbette yogaya ilk başladığımız dönemlerde ellerimiz, ayak tabanlarımız yoga matının üstünde biraz kayacaktır. Kol, karın, sırt kasları güçlendikçe matın üstünde kaymanın önüne geçebileceğiz. Ama ilk etapta pratiğimizi destekleyen yoga matları seçtiğimiz takdirde bu sorunu büyük ölçüde halletmiş olacağız. Great Loom Yoga Matları “Feel the Nature”, “Vegan fort he Nature”, “Touch the Nature” serileri ile yoga pratiklerinize eşlik etmek için sabırsızlanıyor. Tüm yoga matı serilerimiz %100 doğal, ekolojik ve zararlı kimyasal taşımayan içerikleri ve kaydırmayan yapıları ile yoga pratiklerinizin ayrılmaz bir parçası olacaktır.
İnceleme Önerisi: Vegan for the Nature Serisi
Okuma Önerisi: En İyi Yoga Matı
Bloga dön