Doğal Taşlar ve Faydaları

Doğal Taşlar ve Faydaları

Doğal taşlar, binlerce yıldır şifa kaynağı ve aksesuar olarak kullanılageldi. Hem antik dönemlerde hem de modern zamanlarda, dünyanın dört bir yanındaki kültürler, doğal taşların iyileştirici özelliklere sahip olduğu inancını korudu. Doğal taşların faydaları bugün hala merak konusu. Ünlüler dünyasından spiritüellere, yogayla haşır neşir olanlardan mistiklere, reiki enerjisini kullanmadan bir gün geçirmeyenlerden materyalistlere, taşların büyülü dünyasına bir kez giren, kolay kolay çıkmak istemiyor. Çünkü doğal taşlar hem renkleriyle ve ışıltılarıyla çok güzeller, hem de uzun süreler doğanın bir parçası olarak yağmuru, güneşi, rüzgârı, toprağın mineralini, özetle doğanın enerjisini barındırdıkları için şifalı güçleriyle vazgeçilmezler…
Okuma Önerisi: Ünlülerin Doğal Taş Tutkusu
Gelin, doğanın şifasının en güzel yansımalarından biri olan doğal taşlara biraz daha yakından bakalım:

Roze Kuvars

En popüler ve sevilen doğal taşlar içinde ilk sıralarda yer alan roze kuvarsın “kalp ağrılarını” iyileştirmeye yardımcı olduğu söylenir. Aşkla yakından ilişkili olan roze kuvars, tedirgin ruh halini sakinleştirebilecek güçte yatıştırıcı, hassas bir enerjiye sahip. Bir roze kuvarstan en iyi şekilde yararlanmak için, onu yanınızda taşıyabilir, bir kolye ucunda, kalbinize yakın bir yerde tutabilirsiniz. Roze kuvarsın gücünü ve şifasını yakınınızda hissetmeniz, duygusal yaralarınızın kapanması konusunda sizi destekler, öz şefkati ve sevgiyi artırır, kalbinizi olumlu ilişkilere açık tutar. Boşanma sürecinde olan, sevgilisinden ya da ailesinden ayrılan, yalnızlık hisseden bir dostunuza roze kuvars hediye etmek harika bir fikir olacaktır…

Sitrin

Sarıdan kırmızımsı turuncuya değişen ve bir kuvars çeşidi olan sitrin, “toprak tonlu” mücevherlere ilginin artmasıyla birlikte iyice popüler hale geldi. Sitrini yakınınızda bulundurmanın duygusal esenliği desteklediğine ve pozitif enerjiyi artırdığına inanılıyor. Bazı farklı kaynaklarda ayrıca sitrin taşı için işitme güçlüklerine, sindirim rahatsızlıklarına, uyku problemlerine ve ağrı ve iltihaplanmaların iyileştirilmesine yardımcı olabileceği belirtiliyor. Sitrinin faydalarını artırmak için doğal haliyle kullanımı öneriliyor.
Okuma Önerisi: Şifalı Taşlar ve Özellikleri

Ametist

Cezbedici mor rengiyle ametistin güç, cesaret ve huzur getirdiği söylenir. Bu faydalar iyileşmeyi desteklemeye yardımcıdır. Huzur veren özelliklere ve sakin bir enerjiye sahip bu yatıştırıcı taş, bastırılan yaratıcı yeteneklerin ortaya çıkması için de destekleyici. Ametist, sakinleştirici özelliklere sahip olduğu için kaygı, duygudurum bozuklukları ve bağımlılıklardan mustarip kişiler için harika bir hediye fikridir. Eski Yunanlılar, ametistin sarhoşluğu önleyebileceğine inanıyorlardı. Ruhsal ve fiziksel sağlığı desteklemek için ametisti yanınızdan ayırmayın.

Kaplan Gözü

Kuvarstan oluşan kaplan gözünün üzerinde çözülen mineral, bu taşa ince lifli bir görünüm verir… Bu özel doğal taş, toksik duygulara karşı koyarak duygusal gücü artırmaya yardımcı olur. Cesareti artıran iyileştirici özelliklerinin yanı sıra, Kaplan Gözü, kendinden şüphe duymanın negatif enerjisini ortadan kaldırır ve kişiyi özgürlük konusunda motive etmek için güçlü bir enerji verir.

Siyah Obsidiyen

Obsidiyen, çok hızlı soğuyan erimiş lavlardan oluşan doğal bir volkanik camdır aslında. Kök Çakradan yerkürenin çekirdeğine anında bağlantı sağlayan topraklanma taşıdır. Obsidiyen, negatif enerjileri temizlemeye ve uzaklaştırmaya yardımcı olur. Öfke, korku, kıskançlık ve açgözlülük gibi negatif enerjiye neden olan duygulardan özgürleşmeyi destekler.

Duru Kuvars

Duru kuvars, auranızı uyumlu hale getiren ve dengeleyen bir güç kristalidir. Enerji alanını genişletir ve zihni berraklaştırmayı destekler. Ayrıca ruhsal, zihinsel ve fiziksel enerjilerinizi arındırır. Aynı zamanda, saf enerjiyi enerji alanınıza getiren güçlü bir koruyucu taştır. Duru kuvars, taç çakra ile ilişkilidir, dolayısıyla enerjiyi dönüştürebilir, depolayabilir, odaklayabilir ve aktarabilir.

Aventurin

Aventurinin özellikleri solar pleksus çakrası ile bağlantılıdır. Bu da onu genellikle alt karın bölgesinde sıkışan öfke gibi olumsuz duyguları sakinleştirmek için güçlü bir doğal taş haline getirir. Bu olumlu, iyileştirici titreşimleri kullanmak için Aventurin'i kalbe ve midenin alt kısmına yerleştirin. Derin, rahatlatıcı nefesler alırken, taşın bedeninizden ve ruhunuzdan olumsuzlukları uzaklaştırdığını hissedin… Ruhsal yolculuğunuzda uyumu ve dinginliği teşvik eden parlak beyaz bir ışıkla auranızın dolduğunu imgeleyebilirsiniz.
Okuma Önerisi: Doğal Taşlar Bizi Nasıl Destekler?

Amazonit

Amazonit, hem Brezilya’da hem de Rusya'da bulunan bir mineraldir. Derin turkuaz renginden dolayı adını Amazon Nehri'nden almıştır. Amazonit taşı, duygusal bedeniniz için harika bir şifacıdır, korku ve endişeyi soğukkanlı bir güvene ve derin bir sakinliğe dönüştürmek için güvenilir destekleyicinizdir. Sinirleri yatıştırmaya, özellikle kalp ve boğaz çakrasını dengelemeye yardımcı olur. Ayrıca aşkla ilgili iletişimi güçlendirir. Evrensel sevginin saf enerjisini hem tezahür ettirmenize hem de korumanıza yardımcı olur.

Jasper

Jasper taşının uyum sağladığına ve yaratıcılığı artırdığına inanılıyor. Jasper, “yüce besleyici” olarak bilinen bir mineraldir; başkalarına neşe ve maddi hayata dair destek vermek için burada olduğumuzu hatırlatır. Stres zamanlarında iyi bir destekleyicidir ve hayatınıza huzur, bütünlük getirir. Jasper, negatif enerjiyi toplayarak koruma sağlar ve bedene yenilenmiş enerji verir.
Okuma Önerisi: Doğal Taşlar Nasıl Nötrlenir?

Lapis Lazuli

Lapis Lazuli, üçüncü gözün hassasiyetini ve boğaz çakrasını dengeler. Aydınlanmayı destekler, rüyaları yorumlamaya yardımcı olur. Psişik yetenekler konusunda geliştiricidir ve ruhsal yolculuğu kolaylaştırırken kişinin özündeki gücü uyandırır. Lapis gerçekle yüzleşmeyi destekler ve gerçeklerin öğretilerini kabul etmemiz konusunda iyi bir hatırlatıcıdır. Fikirlerimizi nazikçe ve özgürce ifade ederken, kırıcı olmadan tartışmanın, fikir alışverişi yapmanın, karşımızdakini empati kurarak dinlememin yolunu açar.

Ay Taşı

Ay taşı; "Yeni başlangıçların taşı"dır. Sindirim ve üreme sistemlerini destekler, besinlerin sindirimini kolaylaştırır, toksinlerin atılmasını sağlar ve ödemi önler. Duygusal dengesizliği ve stresi azaltır, duyguları sakinleştirir, duygusal zekayı geliştirir. Sezgiyi ve empatiyi artıran ay taşının, durugörü ile bağlantılı olduğu düşünülür.

Great Loom İçerik Ekibi

Bloga dön