Hayatımızda Yin Yang Dengesi Oluşturmak

Hayatımızda Yin Yang Dengesi Oluşturmak

Yeni bir yıla girmemize çok az kaldı. 2020 oldukça zor, tuhaf, belirsizliklerle dolu bir yıl olarak tarihte ve kalplerimizde yerini çoktan aldı. 2020 yılını pek çoğumuz bedenen Yin, zihnen Yang formunda geçirdik. Yin&Yang kavramı, kadim Çin Uygarlığında, evrenin, doğanın, insanın fiziksel ve ruhsal sisteminin işleyişini anlatabilmek için formüle edilmiştir; karşıtlıkların bir araya gelerek uyumlu bütünü oluşturduklarını, zıtlıkların birbirlerini tamamlayarak dengeli bir akışı yarattıklarını ifade eder. Mesela: Gece ile gündüz bir “gün”ü oluşturur. Gecesiz gündüz, gündüzsüz gece eksiktir, dengesizdir, yorucudur. Bir “günün” anlamlı, sağlıklı, dengeli olabilmesi için hem geceye hem de gündüze ihtiyacı vardır. Karanlık olmadan ışığı tarif etmek zordur. Güneş ve ay bir araya geldiklerinde bir anlam kazanırlar. Sadece güneş ya da sadece ay yorucudur. Doğanın, hem güneşin ısısına hem de ayın sakinliğine, serinliğe ihtiyacı vardır. Karşıtlar, zıtlıklar birbirlerine düşman değildir. Bütünün, bulmacanın eşit önemde ve ağırlıkta bileşenleridir.   Yin kavramı, sessizliği, derinde olmayı, karanlığı, soğuğu, ayı, hareketsizliği, katılığı, geceyi, kış mevsimini, kemikleri, toprağı, teslim olmayı, köklenmeyi ifade ederken, Yang kavramı, gündüzü, sıcağı, yaz mevsimini, kasları, dışarda olanı, hareketi, çaba harcamayı, güneşi, gökyüzünü, ateşi ifade eder. Yin&Yang kavramına göre bir şeyin tanımı, kıyaslandığı şeye göre değişir. Hiçbir şey, tek başına, sonsuza kadar Yin ve Yang değildir. Neyle kıyasladığına göre tanımı farklılaşır. Ayrıca Yin olan, içinde Yang olanı da taşır; Yang olan, içinde Yin olanı da barındırır. Neyin Yin, neyin Yang olduğu daima değişim içindedir. İçinde Yin barındırmayan Yang, Yang barındırmayan Yin dengesizlik, çökkünlük ya da tüketici bir hareketi getirir. Yin&Yang dengesi o kadar eşsiz bir formüldür ki bu “zıtlıklardan denge ve ahenk oluşturma sanatını” hayatımızın her alanına uygulayabiliriz.
Okuma Önerisi: Yoga ve Meditasyon İşe Yarıyor mu?
Nasıl mı? Başa dönersek, “2020 yılını pek çoğumuz bedenen Yin, zihnen Yang formunda geçirdik”, demiştik. 2020’de evlere kapandık. Ağırlıkla yaşam alanımızı yaşadığımız mekanla sınırladık. Pek çoğumuz için bedensel hareketsizlik halihazırda şikâyet ettiği bir konuydu; evlere kapanmakla beraber iyice günlük fiziksel hareketlerimiz minimale indi. Bedenimiz, oturma, yatma, kalkma, evin içinde sınırlı sayıda attığımız adımlara hapsedildi. Belki yıllarca sabahın erken saatlerinde işe gitmek için yollara dökülmek bize zor ve yorucu gelmişti ama bedeni birden bu denli hareketsiz bırakmanın atıllığını da deneyimlemiş olabiliriz bu dönemde. 2020’de işimize, geleceğimize, sağlığımıza yönelik ağır bir belirsizlik yaşadık, yaşıyoruz. Belirsizlik ortamlarında zihnimiz belirsizliğe karşı çeşitli yaşam stratejileri oluşturabilmek için her zamankinden daha fazla çalışır; a planı, b planı, c planı, d planı… Devamlı plan yapmak, kesintisiz bir düşünme hali evdeki tüm elektrikli aletlerin 7/24 açık olması gibidir. Ayın sonun elektrik faturası çok yüksek geleceği gibi, sigortalar da atabilir. Doğada nasıl bir Yin&Yang akışı ve dengesi varsa, bizler de birer mikro “doğa” olarak hayatımızda sağlıklı bir Yin&Yang ahengini kurmamıza ihtiyacımız var. Bedenen hareketsiz olup, zihnen adeta devamlı “kardiyo yapmak” bizleri her anlamda tüketir. Bedenen çok aktif olup, zihnen devamlı uyuşuk bir halde olmak da eşit ölçüde sağlıksızdır. Hem bedenimizin hem de zihnimizin zaman zaman “Yin Hallerde”, zaman zaman da “Yang Hallerde” olmaya ihtiyacı var. Devamlı Yin bir tavır ya da devamlı Yang bir tavır bizleri dengesiz, sağlıksız bir rotaya sokar. Peki Hayatımızda Yin&Yang Dengesini Nasıl Sağlarız?   Bedenimizde Yin Yang Dengesi Kurmak Bedenimizin sağlıklı bir egzersiz ritmine ve ihtiyaç duyduğu ölçüde dinlenmeye ihtiyacı var. Dengeli bir dinlenme ve egzersiz ikilisi, bizi sağlıklı bir Yin&Yang dengesine getirir. Mesela bedenen dinç, sağlıklı ve fit olabilmek için spora başlıyoruz. Bu amaca bir an önce ulaşma arzumuz bizi, kendimize dinlenmeye hiç fırsat vermeden devamlı egzersiz yapmaya itiyor. Büyük bir disiplinle kendimize söz verdiğimiz gibi her gün egzersiz planımızı gerçekleştiriyoruz ve günün sonunda bakıyoruz ki çok yorgunuz. Ne yapmalı?
  • Egzersiz planımızı mutlaka bedenimizi güçlendirme ve esnetme dengesi gözetilerek yapmalıyız.
  • Bedenen çok hareketli bir dönemdeysek bedeni esnetme üstüne çalışan Yin Yogayı tercih edebiliriz. Yoğun tempolu günler ardından yoga matının üstünde telaşsız bir biçimde yapılan Yin Yoga tüm sistemimize iyi gelecektir.
  • Bedenen çok hareketsizsek, yoga matının üstünde ya da parkta koşarak terlemek hayatımıza canlılık getirecektir.
  • Eğer koşu, kardiyo, cross fit gibi stillerde çalışıyorsak, pratik süremiz oranında dinlenmeye de vakit ayırmamız gerekiyor.
 
İnceleme Önerisi: 
Zihnimizde Yin Yang Dengesi Kurmak Televizyonunuzu düşünün; haber kanallarında birileri durmadan yorum yapar, diğer kanallarda aralıksız film ve dizi gösterimi varken, gündüz kuşağındaki sunucular “Bugün yemekte ne yapacaksınız?” diye sorar. İşte zihnimizde bundan farklı değildir. Aynı ayda onlarca yayın var. Bizim dikkatimizde adeta elimizdeki kumanda, bir o kanalı açıyoruz, bir diğer kanalı. Bu yoğunluk hiç fark etmesek bile bizi çok yoruyor. Ama bazen de düşüncelerimiz, duygularımız bizi o kadar korkutuyor ya da endişelendiriyor ki kendimizi kapatmayı tercih ediyoruz, zihnimizi uyuşturmaya, sesini kısmaya karar veriyoruz. Ne yapmalı?
  • Zihnimizde aynı anda onlarca televizyon kanalı açıkmış gibi hissediyorsak nefes çalışmaları ve nefes farkındalığı meditasyonu yapabiliriz. Dikkatimizi zihnimizdeki karmaşadan çekip nefesimize getirmek, yumuşak bir biçimde nefesimizi takip etmek sinir sistemimizi sakinleştirecektir. Zihnimizdeki Yang koşuşturmaya kapılmak yerine nefesin Yin haline kendimizi bırakmak bizi dengeleyecektir.
  • Düşüncelerimizden kaçıyorsak, ne düşüneceğimizi, nasıl hissettiğimizi bilemiyorsak, kendimize yabancı gibi geliyorsak beden farkındalığı, farkındalık çarkı meditasyonu gibi bedensel duyumlarımızı, düşüncelerimizi, içinde bulunduğumuz çevresel faktörleri yumuşak bir zindelikte takip ettiğimiz farkındalık meditasyonları üstümüzdeki atıllığı atmamıza yardımcı olacaktır.
  Yeni Yıl Kararlarımızda Yin Yang Dengesini Kurmak “Amannn yeni yıl kararları da neymiş, yeni yıl denen şey bir önceki yılının devamı sadece” diyebilirsiniz. Ama kabul edelim ki çoğumuz hayatımızda istediğimiz şeylere başlamak için yeni yılı, bekliyoruz. Yeni bir yıla girmek umut veriyor bize, tazeliyor bizi. Çoğu zaman yeni yıl kararlarımızı hayata geçiremiyoruz, o da başka bir konu, ama konumuz şimdi o değil…. Gelin biz şimdi Yin Yang dengesini yeni yıl kararlarımıza nasıl uygularımız ona bakalım. Kural çok basit, hayatımıza sokmak istediğimiz şeyin karşıtına da hayatımızda yer açacağız.  
Okuma Önerisi: Rutinlerimiz, Ritüellerimiz Olabilir mi?
  Ne Yapmalı?
  • Hayatınıza nasıl yön vermek istediğinizi düşünürken aklınıza Yin Yang sembolünü getirin. Sembolde siyah olan Yin (sakin) tarafımızı, beyaz olan da Yang (aktif) tarafımızı sembolize eder. Sembolün Yin tarafının içinde beyaz bir nokta, Yang tarafının içinde ise siyah bir nokta vardır. Yin Yang sembolünden aldığımız ilhamla hayatımızı hangi yöne doğru değiştirmek istersek isteyelim, diğer tarafa da yer açalım.
Hayat bazen sıkıcı, bazen de tempolu olabilir, bazen mutlu, bazen keyifsiz olabiliriz. Çok mutlu olduğumuz anlardaki küçük rahatsızlıklarımızı, büyük bir mutsuzluk döneminden geçiyorsak bize nefes aldıracak güzelliklere kendinizi kapatmayın.
  • Beslenme düzenimizi değiştirmek istiyorsak, tek tip beslenme yerine, hem enerji veren Yang yiyecekler hem de sindirimi kolay Yin yiyeceklerden oluşan dengeli bir sisteme geçmemiz gerekli. Devamlı protein ağırlıklı ile beslenmek ya da karbonhidratları tamamen hayatımızdan çıkarmak sistemimizi yoracak ve zayıf düşürecektir.
  • Sigarayı bırakmağı istiyorsanız sigara içerken bedenen yaptığınız şeylerin tam tersini yapın. Nasıl mı? Sigara içerken elleriniz ve dudaklarınız aktif, bedeniniz ise genelde hareketsizdir. Her sigara içmek istediğinizde ellerinizi ve dudaklarınızı Yin hale yani pasif hale getirin. Bedeninizi de hareketli hale. Sigara içmek 3-4 dakika sürer. Atın kendinizi yoga matınızın üstüne, 3-4 dakika bile olsa yoga yapın, zıplayın, dans edin.
Uygulama Önerisi: YouTube kanalımızdaki yoga derslerimize katılabilirsiniz...
 
  • Bir bağımlılığınız varsa bu bağımlılığa pasif bir biçimde teslim olmayın, Yang bir aktiflikle cevap verin. Burada zihniniz, iradeniz proaktif olsun, liderliği ele alsın. Çok derinlerden gelen bağımlılık arzularınızı, dinamik, hareketli, canlı bir tavırla karşılayın. Tıpkı sigara içme isteğindeki gibi hareket edin, bedeninizi terletin, sonra da dinlenin…

Çağla Güngör

yogabiz.pro 

Bloga dön