Şifalı Taşlar ve Özellikleri

Şifalı Taşlar ve Özellikleri

Hinduizm’den Şamanizm’e geleneksel öğretilerde şifalı taşların her zaman yeri olmuştur. İnsan, varoluşunun her döneminde kadim öğretilerden referansla doğal taşların şifasına çekildi… İçerdikleri mineraller, bulundukları coğrafya, geçmişleri, ve etkileyici renkleri ile doğal kristaller ve doğal taşlar, bizlere büyüleyici geliyor ve iyi hissetmemizi sağlıyorlar… İnsanın yüklediği anlamın gücü, taşların şifasını oluşturan en önemli etkenlerden biri aslında. ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi Ulusal Sağlık Enstitüleri’nde yayımlanan “Meditation, Prayer and Spiritual Healing: The Evidence” başlıklı bir araştırmada, kişinin zihninin zannettiğinden çok daha fazla şifa gücü olduğundan söz ediliyor. Bu gücü de çeşitli objelere ve uğraşlarımıza, hobilerimize aktarmak, olumlu yönde etki gösteriyor olabilir…
Okuma Önerisi: Burçlara Göre Doğal Taşlar ve Özellikleri
Doğal taşların şifası bilimsel olarak kanıtlanmasa da pek çok kişi, bu taşların doğal gücünü, şifasını hissettiğini belirtiyor. Siz de doğal taşların sihirli dünyasını merak ediyorsanız öncelikle bu taşlara atfedilen şifalı özellikleri yakından tanıyın. Derlediğimiz şifalı taşlar rehberi bu başlangıç için yardımcı olacaktır…

Farklı türlerde şifalı kristaller ve özellikleri

  • Duru Kuvars, Denge

“Usta şifacı” olarak nitelendirilen duru kuvarsın; olumsuz enerjiyi emerek dönüştürüp düzenlediği ve güçlendirerek tekrar verdiğine inanılır. Ayrıca konsantrasyonu ve hafızayı desteklediği söylenir. Fiziksel bedenle ilgiliyse şeffaf kristallerin bağışıklık sistemini canlandırma, vücudu dengeleme gücü olduğundan söz edilir.
  • Rose Kuvars, Aşk-Sevgi

Pembe renkteki bu doğal taşı insanlık aşk ve sevgi ile ilişkilendirmiş. Yakın ilişkilerimizi dengeli ve sağlıklı sürdürmemizi desteklediğine inanılan bu şifalı taşın aynı zamanda her türlü ilişkide güveni ve uyumu desteklediği söylenir. Ayrıca rose kuvarsın üzüntü duygusunun yoğun olduğu zamanlarda hafifletici ve rahatlatıcı bir etkisi olduğundan söz edilir. Rose kuvarsın etkilerinden bir diğeri de çevremizle kurduğumuz ilişkinin yanı sıra kendimizle kurduğumuz ilişkinin de dengeli olmasını destekliyor olmasıdır.
Okuma Önerisi: Doğal Taşlar Bizi Nasıl Destekler?
  • Jasper, Güçlendirici

Bu pürüzsüz doğal taş, “yüce besleyici” olarak nitelendirilir. Ruhu güçlendirdiği, stresli anlarda ve özellikle kişinin kendini göstermesi gereken zamanlarda özgüven konusunda destekleyici olduğu belirtilir. Jasper’in cesareti, hızlı düşünmeyi ve güveni teşvik ederken olumsuz enerjilerin titreşimlerinden koruduğuna inanılır.
  • Obsidiyen, Koruyucu

İnsanlık, tarih boyunca obsidiyenin güçlü bir koruyucu olduğuna inanmış… Fiziksel ve duygusal zorluklara karşı doğal bir kalkan oluşturduğuna inanılan bu doğal taşın ayrıca duygusal blokajlardan kurtulmayı da desteklediği söylenir. Obsidiyen, kişinin gerçek benliğini bulma yolculuğunda yakınında bulundurmak isteyeceği türden bir taş. Fiziksel bedende ise potansiyel olarak ağrı ve krampları azaltmaya, sindirimi rahatlatmaya yardımcı olduğu belirtilir.
  • Sitrin, İyimser

Sitrinin hayata neşe, merak duygusu ve coşku getirdiğine, canlılık taşıdığına inanılır. Bu doğal şifalı taşın, insanın hayatından korku, endişe gibi olumsuz duyguları uzaklaştırmasını desteklediği ve bunun karşılığında iyimserliği, sıcak duyguları, motivasyonu, netliği çekmeye yardımcı olduğu söylenir. Sitrinin ayrıca yaratıcılık ve konsantrasyonu geliştirdiğine inanılır.
  • Kaplan Gözü, Uyum

Kendinizi güçlü ve motive olmuş hissetmeye ihtiyacınız varsa, yakınlarınızda kaplan gözü taşı bulundurmanız öneriliyor… Bu şifalı doğal taş için “zihni ve bedeni korkudan, endişeden, kendinden şüphe duymaktan uzaklaştırır” deniyor. Kariyer beklentilerinden gönül işlerine kadar, kaplan gözü taşının şifa gücü oldukça geniş… Bu cezbedici taşın ayrıca net ve bilinçli kararlar almanıza yardımcı olduğu ve bunun için ihtiyaç duyduğunuz sakinliği, dengeyi sağladığı söylenir.
  • Ametist, İçtenlik

Ametist, şifalı taşlar içerisinde belki de en sık karşınıza çıkanı… Bu mor renkli göz alıcı taşın korucuyu, arındırıcı ve iyileştirici güçleri olduğuna inanılır. Ametistin, ruhu ve zihni olumsuz düşüncelerden arındırmaya yardımcı olduğu; alçakgönüllü olmayı, içtenliği ve ruhsal bilgelik potansiyelimizi keşif yolculuğumuzda bizi desteklediği belirtiliyor. Bu doğal taşın bulundurulduğu ortamda ya da üzerinizde taşımanız halinde dikkatin keskinleşmesini de desteklediği söylenir. Bilimsel bir dayanağı olmamakla birlikte geleneksel öğretilerde ametistin hormon üretimini artırdığı, kanı temizlediği, ağrı ve stresi azalttığı söyleniyor.
  • Yeşil Aventurin, Şans

“İyi talihin tılsımı” şeklinde nitelendirilen yeşil aventurin ayrıca; ruhu yatıştırmak, enerjiyi düzenlemek, kalbi almaya ve vermeye açık hale getirmek için bir destekleyici olarak kullanılıyor. Aventurin için ayrıca dolaşım sistemi ile ilgili olduğu, uzun bir hastalık sürecinden sonra yakınlarınızda bulundurmanın yararlı olacağı söylenir.
  • Lapis Lazuli, Doğru İfade

Lapis Lazuli’nin kişinin kendiyle kurduğu iletişimi desteklediği, bunun da çevreyle kurulan ilişkileri dengelediği, dolayısıyla iletişim gücünü artırdığı söylenir. Bu cezbedici mavi doğal taşın; dolaşım sistemini güçlendirmeye, kanı temizlemeye, kan basıncını düşürmeye, iltihaplı bölgeleri soğutup yatıştırmaya yardımcı olduğuna inanılır. Uykusuzluğu hafiflettiği, depresyonla mücadeleye destek olduğu da belirtilir. Lapis Lazuli için ayrıca; “solunum ve sinir sistemine, boğaza, ses tellerine ve tiroide fayda sağlar” denir.

Kristalinizi nasıl seçmelisiniz?

Şifalı kristalinizi seçerken, taşların sunduğu özelliklerden hangilerinin kendinizde eksik ya da zayıf olduğunu tespit etmeye çalışın. Bunun için bir meditasyona oturup derin bir farkındalık çalışması yapabilirsiniz… Ayrıca yukarıda anlattığımız her bir taşın ilişkili olduğu çakralar vardır. Bunları öğrenmek için aşağıdaki ürünlerimiz açıklamalarını okuyun.
Hangi çakranızın ilgiye ihtiyacı olduğunu tespit etmek içinse Çakra Testi’ni çözün. Bu testte “Biraz İlgi” sonucu çıkarsa, ilgi isteyen çakranızın taşını seçebilirsiniz.
Çakra Testi

Kristalinizin bakımını nasıl yapmalısınız?

Bunun için detaylı olarak ele aldığımız yazımızı okuyabilirsiniz…
Okuma Önerisi: Doğal Taşlar Nasıl Nötrlenir?
Özetle söyleyelim ki kristaliniz ilk eve geldiğinde musluk suyunu açarak akan soğuk suyun altında birkaç saniye tutun, adaçayı yakarak tütsüleyin, sabah güneşinde ve denk geldiğinizde dolunay ışığının altında bir süre bekletin.
 

Great Loom, İçerik Ekibi

Bloga dön