Yoga Matı Seçiminde 7 Altın Kural

Yoga Matı Seçiminde 7 Altın Kural

Sık karşılaştığımız sorulardan biriyle başlayalım: “Matın üzerinde dizlerim ağrıyor, ne yapmalıyım?”
Altın Kural 1: Matınızın, ergonomisiyle sizi destekleyeceğinden emin olun.
Peki ama nasıl? Bir yoga matı seçerken rengine, dokusuna bakarız da arka yüzeyine ve tabanını oluşturan katmanlara pek bakmayız… Yoga matlarının bizi taşıyışı kadar yeri tutuşu, yeri kavrayışı da önemlidir ki bu özellik o matın ergonomisi hakkında bize fikir verir. Yoga matında sağlıklı ergonomi, eklemleri destekler… En çok da dizleri ve el bileklerini… Yere serdiğinizde hareket etmeyen, tok duran yoga matları aynı zamanda ergonomisi ile sizi destekleyen matlardır. Peki bunu nasıl anlayabilirsiniz? Hijyenik nedenlerden ötürü bir matı satın almadan paketinden çıkarıp kullanmak, yere serip tutuşunu kontrol etmek mümkün değil ancak beğendiğiniz yoga matının ergonomisini anlamak için alt katmanlarında kullanılan malzemelerin ne olduğunu öğrenerek diz eklemlerinizi destekleyen bir yoga matı seçebilirsiniz. Örneğin Great Loom’un kauçuk yoga matının katmanları arasına eklenen keçe materyali, ekstra destek sağlar. Matın tok yapısı ve ideal kalınlığı yastıklama özelliğiyle birlikte denge bozmadan mükemmel bir şekilde eklemleri destekler. Jüt yoga matlarının ve mantar yoga matlarının tabanlarında da ergonomik destekleyiciler vardır…
Şunu da ekleyelim; yoga eğitmenlerimiz hangi matı kullanırsanız kullanın, dizinizde yoğun acı, ağrı hissediyorsanız önce bir doktora danışmanızı öneriyor. Eğer bir nevi hafif hassasiyet, sadece dizlerin üzerinde yapılan hareketlerde oluşuyorsa da dizlerinizi bir battaniye ile destekleyebilirsiniz.   Bir diğer yaygın soruyla devam edelim: “Mat üzerinde neden ellerim kayıyor?”
Altın Kural 2: Kauçuk, jüt, mantar gibi doğal malzemelerden üretilen yoga matlarıyla pratiğinizde ilerleyip karın gücünüzü kullanmayı öğrenmelisiniz. O zaman elleriniz kaymayacaktır.
Sentetik malzemeden üretilen yoga matı hem serdiğiniz zeminde kayar hem de onun üzerinde elleriniz, hatta ayaklarınız kayar... Bunu da en çok Aşağı Bakan Köpek duruşunda deneyimlersiniz. Ergonomisi doğru olan bir yoga matının ideal ağırlıkta ve doğal malzemeden üretilmiş olması, ellerin kaymasını engelleyecektir. Sentetik malzemeden üretilen yoga matlarının tutuşu ise kaymaya müsaittir. Great Loom Doğal Kauçuk Mat %100 doğal kauçuk yapısı sayesinde su tutmaz ve ekstra tutuş sağlıyor. Aynı şekilde Vegan Mantar Yoga Matları, kaydırmayan yapısıyla iyi bir tutuş sunuyor. Jüt Matların üst yüzeyindeki dokulu yapı da yoga pratiklerinde sizi destekler ve kaymaya engel olur. Ayrıca geri dönüştürülebilir iki malzemenin uyumlu bir karışımından oluşan %100 Doğal Mantar ve Kauçuk Yoga Matları da kaymayı önlüyor.
Uygulama Önerisi: Aşağı Bakan Köpek Duruşunun İncelikleri
Gelelim doğal malzeme konusuna… Yoga matlarına elimizi, yüzümüzü, doğrudan tenimizi değdirdiğimiz için her zaman doğal, zehirsiz malzemeyi önemsiyoruz. Bunu her fırsatta belirttiğimiz için bazı okurlarımız sormuş: “Mat malzemesinin doğal olması ne demek?”
Altın Kural 3: Kendinizi zehre maruz bırakmayın...
Bazı matlar PVC malzemeden üretilir ve bunlar cilt sağlığı için hiç de iyi değildir. Diğer yandan yoga yaparken sıklıkla yüzüstü uzanır ve yüz bölgesi mata gelecek şekilde pozisyon alırız. Yani burnumuz matta, nefes alıp veririz ve soluduğumuz şeyin plastik olması hiç de iyi bir seçenek değildir… Örneğin keten, insanlar tarafından keşfedilen ve kullanılan en eski doğal liflerden biridir. Ketenden üretilen Great Loom %100 Doğal Jüt Matları, Keten lifi yoğun ve sağlam olmasının yanı sıra; yumuşak ve nemi emen yapısıyla en çok sevilen matlarımız arasında yer alıyor. Jütün içeriğindeki doğal keten lifi anti-mikrobiyal özelliğe sahip olduğu için gönül rahatlığıyla elimizi yüzümüzü emanet edebiliriz. Aynı özellikler kauçuk ve mantar yoga matları için de söz konusu… PETA onaylı vegan sertifikasına sahip olan Great Loom’un mantar yoga matları, toz tutmayan yapısının yanı sıra, anti-bakteriyel ve anti-alerjenik. PETA onaylı, mantar ve kauçuğun karıştırılarak tasarlandığı matlar da yine içeriğindeki sürdürülebilir malzeme sayesinde anti-mikrobiyal özelliklere sahip.
  “Yoga matının ideal inceliği ne olmalı, neden?” sorularının yanıtı biraz da pratiğiniz ile ilgilidir ama yine de bizi yönlendirecek net bazı ölçüler bulunuyor. 
Altın Kural 4: Nasıl ve nerede yoga yaptığınıza göre matınızın inceliğine karar verin.
 Bir yoga matının çok kalın olmaması gerekir. İdeali 4 mm ile 5 mm arasıdır. Daha kalın matlar çoğunlukla pilates için uygundur. Örneğin Great Loom Ekolojik Pilates Matı’nın kalınlığı 6 mm’dir ve bu kalınlık, yerde yapılan pilates hareketleri için ideal bir destektir. Kauçuk matlar ise 4.5 mm, jüt yoga matları 5 mm, mantar matlar 4 mm kalınlığındayken katlanabilen %100 Doğal Kauçuk Seyahat Matı 2 mm’dir. Eğer “İş çıkışı matım yanımda olsun.” diyorsanız ideal bir kullanım sunan bu mat, hem kaydırmıyor hem de taşıma kolaylığı sunuyor.
Okuma Önerisi: Yeni Başlayanlar için Beş Temel Yoga Duruşu
Peki yoga matları neden ince olmalı? Bunun iki net cevabı var: Birincisi eklem sağlığınız için… Özellikle de ayak bilekleri ve el bilekleri. Yere doğru ağırlık verdiğinizde ellerin ya da ayakların mata gömülmemesi, sert zeminin desteğini almak önemlidir. Kalın mat aynı zamanda yumuşak da olur ve bu, eklemler için uygun değildir. Diğeri de denge duruşları… Yoga pratiklerinin önemli bir kısmını denge odaklı asanalar oluşturur ve zemini sağlam hissetmemizi sağlayan ideal incilikteki yoga matlarıyla denge duruşlarını daha rahat yaparız. Aslında denge duruşları da eller ve ayaklar üzerinde yapıldığı için konu yine eklem sağlığına döner, dolaşır, gelir…
  Gelelim mat temizliği sorumuza: “Yoga matı nasıl temizlenir, sadece su ile kokmaz mı?”
Altın Kural 5: Doğal malzeme doğal temizlik ister… Matınızın kolay temizlenebilir olmasına ve kimyasal temizlikten kaçınmaya özen gösterin.
Plastik malzemeden üretilmiş matlar bir süre sonra ter ve zaman aşımı nedeniyle kötü kokmaya başlar. Biz de bu matları deterjanla şöyle güzelce bir temizlemek isteriz ki koku ve mikroplar yok olsun… Doğal olmayana doğal olmayan müdahale… Ve yine zehir soluma… Oysaki doğal malzemeden üretilen, ister kauçuk ya da mantar olsun ister jüt olsun, bu matlar zaten plastik matlar gibi kokmaz. Anti-mikrobiyel ve anti-bakteriyel özellikte olan bu matlar kötü koku barındırmaz. Temizliğini ise nemli bir bez ile yapmanız yeterli olur… Dilerseniz bir su püskürtücünün dörtte birine elma sirkesi, geri kalanına su ekleyip iyice karıştırarak doğal bir mat temizleme solüsyonu yapabilirsiniz. Kullanmadan önce solüsyonu çalkalayıp matınızın yüzeyine eşit derecede sıktıktan sonra kurumasını beklemeden nemli bir bezle silebilirsiniz.
Okuma Önerisi: Yogaya Başlamak için Sahip Olmanız Gereken Üç Şey
Önemli bir uyarı: asana pratiğinden önce bu işlemi uygulayacaksanız matınızın kurumasını bekleyin ya da matınızı kuru bir bezle silin… Yoga yaptıktan sonra matınızı temizleyecekseniz mutlaka iyice kuruduktan sonra rulo yapıp matınızı kaldırın. Haftada bir temizlik yeterli olacaktır. Kauçuk malzeme doğal yapısı gereği su lekesini önce tutabilir ancak bir süre sonra bu lekeler tamamen ortadan kalkmaktadır.   Bize ulaşan sorulardan biri de matlarımızın nerede ve nasıl üretildiği üzerine…
Altın Kural 6: Matınızın üretim hikayesini ve sertifikalarını öğrenin.
Bu bilgiler bize vaat edilen doğal malzeme, vegan, anti-mikrobiyel, anti-alerjenik gibi özellikleri doğrulamamız için gereklidir. Bu nedenle biz yoga matlarıyla ilgili ürün bilgilerini aktarırken sertifika bilgilerine de yer veriyoruz. Örneğin Great Loom Orijinal Mantar Vegan Yoga Matı, doğal mantar malzemesi kullanılarak Portekiz’de tasarlandı ve geliştirildi. PETA onaylı vegan sertifikasına sahip olan bu matlar, sürdürülebilir yöntemlerle doğaya zarar verilmeden üretiliyor. Jüt matların ise CE sertifikası (Avrupa kalite uygunluk belgesi) bulunuyor ve matın üretiminde insanlar tarafından keşfedilen ve kullanılan en eski doğal liflerden biri olan keten kullanılıyor. %100 doğal kauçuktan üretilen kauçuk matlarımız da PVC içermiyor ve normal koşullarda, toprakta 1-5 yıl içinde biyolojik olarak çözünebilen, yüksek kaliteli, toksik olmayan malzemeler kullanılarak üretiliyor. “Mat alırken kime danışabilirim?” sorusu sizi bir yoga eğitmenine götürsün…
Altın Kural 7: Mat alırken pratiğinizi bilen ya da pratiğinizi anlattığınızda anlayacak bir yoga eğitmenine danışın.
Great Loom olarak sizlere sunduğumuz yoga ve meditasyon çalışmalarınızı destekleyici ürünlerimiz üzerine içerik üretimi ve danışmanlık desteği aldığımız iki profesyonel yoga eğitmenimiz, her zaman sorularınızı yanıtlamaya hazır…  

Great Loom İçerik Ekibi

Bloga dön